Jeżeli tak, to zwiększy on koszty bieżącego roku czy powinniśmy korygować deklaracje podatkowe za poszczególne lata?

Odpowiedź

VAT niepodlegający odliczeniu będzie stanowić koszt uzyskania przychodu. W sytuacji opisanej w pytaniu koszty uzyskania przychodów należy potrącić w dacie sporządzenia przez podatnika dokumentu korygującego naliczony VAT, uwzględniającego ustalenia kontroli, tj. na bieżąco.

Uzasadnienie

W zakresie kwoty VAT sięgnąć należy do zapisu art. 23 ust. 1 pkt 43 ustawy z 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - dalej u.p.d.o.f. Zgodnie z tym przepisem nie uważa się za koszty uzyskania przychodów podatku od towarów i usług, z tym że jest kosztem uzyskania przychodów:
a) podatek naliczony: – jeżeli podatnik zwolniony jest od podatku od towarów i usług lub nabył towary i usługi w celu wytworzenia albo odprzedaży towarów lub świadczenia usług zwolnionych od podatku od towarów i usług, – w tej części, w której zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług - jeżeli naliczony podatek od towarów i usług nie powiększa wartości środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej,
b) podatek należny: – w przypadku importu usług oraz wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, jeżeli nie stanowi on podatku naliczonego w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług; kosztem uzyskania przychodów nie jest jednak podatek należny w części przekraczającej kwotę podatku od nabycia tych towarów i usług, która mogłaby stanowić podatek naliczony w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług,
– w przypadku przekazania lub zużycia przez podatnika towarów lub świadczenia usług na potrzeby reprezentacji i reklamy, obliczony zgodnie z odrębnymi przepisami,
– od nieodpłatnie przekazanych towarów, obliczony zgodnie z odrębnymi przepisami, w przypadku gdy wyłącznym warunkiem ich przekazania jest uprzednie nabycie przez otrzymującego towarów lub usług od przekazującego w określonej ilości lub wartości,
c) kwota podatku od towarów i usług, nieuwzględniona w wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, podlegających amortyzacji zgodnie z art. 22a-22o u.p.d.o.f., lub dotycząca innych rzeczy lub praw niebędących środkami trwałymi lub wartościami niematerialnymi i prawnymi podlegającymi tej amortyzacji - w tej części, w jakiej dokonano korekty powodującej zmniejszenie podatku odliczonego zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług.

Na podstawie natomiast art. 22 ust. 5c u.p.d.o.f. zdanie pierwsze, koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Takim kosztem pośrednim jest m.in. naliczony VAT, o którym mowa w art. 23 ust. 1 pkt 43 lit. a u.p.d.o.f.

Przepis art. 22 ust. 6b u.p.d.o.f. stanowi, że za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów w przypadku podatników prowadzących podatkowe księgi przychodów i rozchodów, co do zasady, uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu.

W sytuacji opisanej w pytaniu, w celu dokonania korekty kosztów pośrednich, podatnik prawdopodobnie wystawi inny niż faktura dowód, np. notę wewnętrzną, w której ujmie nieujętą wcześniej w kosztach uzyskania przychodów kwotę naliczonego VAT. Moim zdaniem, na mocy art. 22 ust. 6b u.p.d.o.f., dniem poniesienia tego kosztu będzie dzień sporządzenia tego dokumentu. Zatem koszt ten należy potrącić w dacie sporządzenia tego dokumentu (na bieżąco).

Autor odpowiedzi: Marek Jurek
Odpowiedzi udzielono: 28.08.2017 r.
 

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Vademecum Głównego Księgowego
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów