Każde działanie, które zwiększa szanse na przejrzystość, poprawę regulacji i wprowadza ułatwienia – dla nas jako kancelarii PwC Legal, jak i całej grupy spółek wchodzących w skład sieci usług profesjonalnych PwC – jest bardzo ważne. Wiemy, że szybko i tanio nie zawsze znaczy efektywnie. Próby szybkiego uregulowania pewnych kwestii odbijają się, niestety, na jakości prawa i powodują jego „inflację”.

 

Brak konsultacji utrudnia prowadzenie biznesu

Ze względu na błyskawiczne tempo prac nad przepisami, część zmian nie jest konsultowana z  przedsiębiorcami i ekspertami w zakresie ich wpływu na prowadzenie działalności gospodarczej – a wpływ ten często znacznie wykracza poza obszar, który jest wprost regulowany. Zdecydowaliśmy się wziąć udział w akcji „Poprawmy prawo” serwisu Prawo.pl i  LEX, kierując się właśnie oczekiwaniami przedsiębiorców i  menedżerów – naszych klientów. Słuchamy ich i chcemy udzielać im wsparcia także w procesie zwiększenia efektywności legislacji w Polsce. Zabiegamy o to, by tłumaczyć zawiłości polskich przepisów – wiemy jednak, że poziom skomplikowania regulacji prawnych, w szczególności przepisów podatkowych i ich częste zmiany, nie zachęcają części inwestorów do zwiększenia inwestycji w naszym kraju czy samego wyboru Polski jako miejsca realizacji swoich nowych projektów. Niejednokrotnie słyszymy, że praktyka stosowania krótkiego vacatio legis w połączeniu z kilkukrotnym przesuwaniem daty wejścia w życie istotnych przepisów oraz dodatkowo dokonywanie zmian ich treści jeszcze przed ostatecznym wejściem w życie generuje trudne do oszacowania koszty finansowe dla przedsiębiorców oraz zwiększa niepewność związaną z prowadzeniem biznesu.

Zobacz również: Prawo w kryzysie - coraz więcej bubli i absurdów >>

 

Technologie dużym wyzwaniem dla firm

Na koniec warto wspomnieć o wyzwaniach związanych z dostosowaniem technologicznym do wdrożenia określonych regulacji, zarówno po stronie przedsiębiorców, jak i organów publicznych. Dobrym przykładem jest problematyka podpisywania sprawozdań finansowych oraz zgłoszeń do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych przy wykorzystaniu kwalifikowanych podpisów elektronicznych wydanych przez zagranicznych dostawców. Zagadnienie to pokazuje, że prawo musi być nie tylko dobrze napisane, ale również wdrożone z  wykorzystaniem narzędzi umożliwiających sprawne wykonywanie obowiązków spoczywających na jego adresatach. Przedsiębiorcy przywykli do funkcjonowania w czasach ciągłej niepewności – czynniki makroekonomiczne i pandemia robią swoje – warto więc wspólnie szukać panaceum przynajmniej na część wyzwań, z którymi się mierzą na poziomie prawa i regulacji. Poprawmy prawo, bo to ważny element nowego równania w biznesie!

Cezary Żelaźnicki, partner zarządzający kancelarią PwC Legal

PwC jest jednym z partnerów akcji „Poprawmy prawo”, prowadzonej przez redakcje Prawo.pl i LEX.

Pełna wersja raportu „Poprawmy prawo 2022” dostępne jest tutaj. >>