Pytanie
W jakim miesiącu zaksięgować korektę do faktury za obciążenie odwrotne?
Faktura pierwotna za obciążenie odwrotne została wystawiona w lutym (wpłynęła w marcu) ale zaksięgowana w całości w lutym (na magazyn przyjęto towar w całości w lutym), korekta natomiast została wystawiona w marcu ale wpłynęła (i została potwierdzona) przez nas dopiero z datą kwietniową.
Czy korektę (a tym samym wyliczenie podatku należnego i naliczonego) ująć w księgach w kwietniu czy w marcu?
Firma prowadzi pełną księgowość.
Odpowiedź
Korektę podatku należnego i naliczonego wykazałbym w deklaracji bieżącej (kwietniowej).
Uzasadnienie
Obowiązek opodatkowania ciążył na spółce od samego początku, tj. od miesiąca, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu dostawy tych towarów, czyli w miesiącu lutym. W konsekwencji skorygowany podatek należny z tytułu dostawy przedmiotowych towarów, dla których spółka jest podatnikiem, powinien być rozliczony w drodze korekty deklaracji VAT-7 za luty. W konsekwencji spółka może odliczyć skorygowany podatek naliczony także w tym miesiącu. Oznacza to, że jeżeli spółka miała prawo do 100 proc. odliczenia podatku, kwota podatku podlegającego wpłacie, zwrotowi na rachunek bankowy lub będącego do przeniesienia na następny okres nie zmieni się.
Kierując się pragmatyzmem ze względu na tę "neutralność", korektę podatku należnego i naliczonego wykazałbym w deklaracji bieżącej (kwietniowej). Nie sądzę, aby w przypadku ewentualnej kontroli podatkowej organ podatkowy kwestionował taki sposób ujęcia korekty podatku należnego i naliczonego. Poniżej przedstawiam schemat księgowania w przypadku zwiększenia wartości nabycia.
Spółka otrzymała fakturę korektę zwiększającą wartość towaru wymienionego w załączniku nr 11 do ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) z 1000 na 1100 zł:
Wn konto 310 Materiały - 100 zł
Ma konto 202 Rozrachunki z dostawcami krajowymi niepowiązanymi - 100 zł;
Wn konto 222 Rozliczenie podatku VAT należnego - 23 zł
Ma konto 223 Rozliczenie podatku VAT naliczonego - 23 zł.
Zobacz też: Jak rozliczyć fakturę VAT dotyczącą odwrotnego obciążenia? >>
Pytanie pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego