Odpowiedź:
Jeżeli Państwa spółka nie będzie wypłacać nagród jubileuszowych, np. w związku ze zmianą regulaminu wynagradzania, to wcześniej utworzona rezerwa na nagrody jubileuszowe traci rację bytu i powinna zostać rozwiązana, najpóźniej na dzień bilansowy roku, w którym rezerwa stała się zbędna, czyli w omawianym przypadku na 31 grudnia 2014 r. Jeżeli rezerwa z tytułu nagród jubileuszowych została rozwiązana, to nie zostanie ona uwzględniona przy ustalaniu aktywów z tytułu podatku odroczonego na koniec roku 2014.
Fakt, że przy wyliczaniu podatku odroczonego na przestrzeni lat 2002–2013 stosowane były różne stawki podatku dochodowego, nie ma znaczenia w przypadku zlikwidowania rezerwy na nagrody jubileuszowe, w skutek podjętej w roku 2014 decyzji o rezygnacji z wypłacania tych nagród. Wynika to ze sposobu ustalania aktywów i rezerw z tytułu odroczonego podatku dochodowego na dzień bilansowy.
Zgodnie z przyjętą metodologią ustalania aktywów i rezerw na podatek odroczony, spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, podlegająca obligatoryjnemu badaniu sprawozdań finansowych zgodnie z art. 64 ust. 1 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 330 z późn. zm.) – dalej u.o.r., nie sporządzając sprawozdań finansowych na inny dzień bilansowy niż dzień kończący rok obrotowy, ustala odroczony podatek dochodowy jeden raz w roku obrotowym na jego koniec. Ujęcie w ewidencji księgowej aktywów i rezerw z tytułu odroczonego podatku dochodowego może nastąpić poprzez:
1) zaksięgowanie na koniec okresu sprawozdawczego tylko zmiany pomiędzy stanem na koniec i początek okresu sprawozdawczego sald aktywów i rezerw z tytułu odroczonego podatku dochodowego lub
2) wyksięgowanie dotychczasowych (na początek roku) i zaksięgowanie ustalonych sald aktywów i rezerw z tytułu odroczonego podatku na dzień bilansowy (koniec roku obrotowego).
Niezależnie od tego, który sposób stosuje Państwa spółka, prowadzi to do tego samego rezultatu końcowego. Jeżeli przy ustalaniu na 31 grudnia 2014 r. nie będzie już rezerwy na nagrody jubileuszowe, to tym samym nie będzie podstawy do wyliczenia i wykazania z tego tytułu odroczonego podatku dochodowego od tych zobowiązań.
Jak wiadomo, w związku z ujemnymi różnicami przejściowymi ustala się aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego w wysokości kwoty przewidzianej w przyszłości do odliczenia od podatku dochodowego. Ujemne różnice przejściowe powstają, gdy:
– wartość bilansowa składnika aktywów jest niższa niż jego wartość podatkowa albo
– wartość bilansowa składnika zobowiązań jest wyższa niż jego wartość podatkowa.
Reasumując, „wyeliminowanie” składnika aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego, powstałych w związku z wcześniejszym utworzeniem rezerwy na nagrody jubileuszowe zostanie dokonane niejako automatycznie, w związku z wyliczaniem aktywów i rezerw na podatek dochodowy w ramach wyceny bilansowej. Jeżeli rezerwa została wyksięgowana, to nie będzie różnicy pomiędzy wartością bilansową i podatkową tego zobowiązania. Wartość aktywu na podatek dochodowy wyniesie na koniec roku zero. Natomiast całościowy poziom aktywów z tytułu podatku odroczonego ujmiecie Państwo stosując jedną z dwóch wskazanych wyżej metod: księgując różnicę pomiędzy stanem na koniec i początek roku albo wyksięgowując stan początkowy i księgując ustalony stan na koniec roku obrotowego.
Tadeusz Waślicki, autor współpracuje z publikacją Vademecum Głównego Księgowego 
Odpowiedzi udzielono 13 marca 2015 r.