Pytanie

W umowie zawartej z Ministrem Sportu i Turystyki o dofinansowanie zadania inwestcyjnego widnieje zapis, iż gmina zobowiązana jest do prowadzenia wyodrębnionej ewidencji księgowej środków Funduszu otrzymanych na realizację zadania inwestycyjnego oraz wydatków dokonanych z tych środków, zgodnie z zasadami wynikajacymi z ustawy o rachunkowości, w sposób umożliwiający identyfikację poszczególnych operacji księgowych. Jednostka prowadzi odrębnie ewidencję dochodów i wydatków budżetu (ma dwa odrębne rachunki bankowe).

Czy wobec powyższego wystarczającym będzie wyodrębnienie analitki na koncie 901 w księgach organu i analityk na kontach 080 i 011 w księgach jednostki?

 

Odpowiedź

Bez względu na to czy jednostka i organ posiadają odrębne rachunki bankowe czy jeden w celu przejrzystego rozliczenia dotacji jednostka, której udzielono dotacji jest zobowiązana do prowadzenia wyodrębnionej ewidencji księgowej środków otrzymanych z dotacji oraz wydatków dokonywanych z tych środków.

Uzasadnienie

Do prowadzenia wyodrębnionej ewidencji księgowej środków otrzymanych z dotacji oraz wydatków dokonywanych z tych środków obliguje art. 152 ust. 1 Ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 885). Odrębna ewidencja oznacza zapewnienie oddzielnego systemu rachunkowościalbo odpowiedniego kodu księgowego nie zaś odrębnych ksiąg rachunkowych. Wystarczy zatem wyodrębnić dla operacji dotyczących zadania inwestycyjnego wprowadzenie odrębnych kont analitycznych w taki sposób, aby możliwe było spełnienie wymagań w zakresie sprawozdawczości i kontroli.