W jaki sposób udokumentować pracę małżonka (jeśli takiej nie zalicza się w koszty) polegającą na wykonywaniu karmików, innych drewnianych artykułów?

Działalność prowadzona jest na zasadach ogólnych. Wyroby produkowane są z odpadów zakładu stolarskiego, które uzyskuje się sprzątając odpłatnie ten zakład, usuwając owe odpady.

Czy wymagane są w tym przypadku pozwolenia, koncesje?


Należałoby tu prowadzić ewidencję pracy małżonka, jak również rejestr przekazywanych przez niego dóbr.

Wymagane będzie w tym przypadku posiadanie wydawanego przez starostę pozwolenia na prowadzenie działalności w zakresie odzysku lub unieszkodliwiania odpadów.

Rzeczywiście, wartość pracy małżonka podatnika nie stanowi kosztów uzyskania przychodu (art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm. - dalej u.p.d.o.f. Dlatego też ustawodawca, co do sposobu udokumentowania takiej pracy nie przewiduje specjalnych wymogów.

Niemniej jednak zasadne jest aby z prowadzonej przez podatnika dokumentacji wynikało, że praca została wyświadczona przez małżonka oraz że małżonek ten wniósł do firmy nieodpłatnie dobra w postaci nadających się do dalszego wykorzystania odpadów - uchroni to podatnika przed podejrzeniami w przypadku ewentualnej kontroli, że praca została wykonana przez osobę niezgłoszoną do opodatkowania, jak również dowiedzie, że fakt nieodpłatnego otrzymania przez firmę małżonka dóbr, jako otrzymanych od osoby zaliczanej do pierwszej grupy podatkowej, korzysta ze zwolnienia od opodatkowania podatkiem dochodowym (art. 21 ust. 1 pkt 125 u.p.d.o.f.). W ocenie autora niniejszego opracowania, właściwe byłoby w tej sytuacji prowadzenie ewidencji pracy małżonka jak również rejestru przekazywanych przez niego nieodpłatnie dóbr.

Odpady poprodukcyjne zakładu stolarskiego stanowią również odpady w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy z dnia z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (tekst jedn.: Dz. U. z 2007 r. Nr 39, poz. 251 z późn. zm.) - dalej u.o. Działalność w zakresie odzysku lub unieszkodliwiania takich odpadów wymaga uzyskania stosowanego zezwolenia (art. 26 ust. 1 u.o., które wydaje starosta (art. 26 ust. 3 pkt 2 u.o.). Wprawdzie przetwarzanie takich odpadów przez osobę fizyczną nie wymaga takiego zezwolenia (art. 33 ust. 1 u.o.), jednak w analizowanym przypadku de facto mamy do czynienia z przetwarzaniem odpadów przez przedsiębiorcę, a zatem wskazane zezwolenie jest tu konieczne.