Odpowiedź:

Korekta kosztów amortyzacji w związku z refundacją dokonywana jest na bieżąco.

Uzasadnienie:

Otrzymane z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) środki na sfinansowanie zakupu środków trwałych nie stanowią w ogóle przychodu z działalności gospodarczej (art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.) – dalej u.p.d.o.f.).
Od wartości początkowej środków trwałych i wartości niematerialnych sfinansowanych w ten sposób należy dokonywać odpisów amortyzacyjnych, odpisy te jednak nie będą mogły stanowić kosztów uzyskania przychodu, jako, że nie zostały sfinansowane przez podatnika (art. 23 ust. 1 pkt 45 u.p.d.o.f.).
W efekcie, w dacie uzyskania dotacji z PFRON (uznania rachunku bankowego) należy dokonać korekty (pomniejszenia) kosztów uzyskania przychodów z tytułu odpisów amortyzacyjnych. Ponieważ dotacja obejmowała 80% wydatków, to i korekta kosztów powinna być 80%. Po uzyskaniu dotacji odpisy będą mogły być kosztem jedynie do wysokości wkładu własnego (do 20% odpisu). Nie należy uzyskanych kwot ujmować jako przychodów, zostały bowiem wprost z przychodów wyłączone.
Podobne stanowisko wyrażono m.in. w interpretacji Ministra Finansów z dnia 29 listopada 2013 r., ITPB1/415-986/13/HD.

Krzysztof Klimek, autor współpracuje z publikacją Vademecum Głównego Księgowego
Odpowiedzi udzielono  18.11.2016 r.
 

Vademecum Głównego Księgowego
Artykuł pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami