Pytanie
Jesteśmy formą gastronomiczną i rozpoczynamy sprzedaż biletów na Sylwestra w cenie 500 zł. Wiemy jakie będzie menu i że stanowi ono 70 proc. wartości biletu. Pozostałe 30 proc. to obsługa, oprawa muzyczna. Obecnie sprzedajemy bilety, które nabijamy na kasę fiskalną na bieżąco ze stawką 8 proc. za wyżywienie i stawką 23 proc. za obsługę. VAT odprowadzamy do urzędu na bieżąco.
Czy nasze podejście jest prawidłowe?
Odpowiedź
Firma gastronomiczna postępuje prawidłowo ewidencjonując za pomocą kasy rejestrującej sprzedaż biletów na Sylwestra na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.
Uzasadnienie
Zgodnie z przepisami art. 111 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług - dalej u.p.t.u. - podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.
Co do zasady, wynikającej z art. 19 ust. 1 u.p.t.u., obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru. Jednak na mocy art. 19 ust. 11 u.p.t.u., jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.
Na podstawie § 7 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania (Dz. U. Nr 212, poz. 1338 z późn. zm.) podatnicy prowadzący ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących są obowiązani dokonywać ewidencji każdej sprzedaży oraz wydruku paragonu fiskalnego lub faktury VAT z każdej sprzedaży, jak również wydawać oryginał wydrukowanego dokumentu nabywcy.
Tak więc w sytuacji opisanej w pytaniu firma gastronomiczna prawidłowo ewidencjonuje sprzedaż biletów na Sylwestra za pomocą kasy rejestrującej.