Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 22 stycznia 2014 r. W przedmiotowej sprawie spółka w ramach prowadzonej działalności dokonuje sprzedaży towarów, które dostarczane są do odbiorców za pośrednictwem firm spedycyjnych. Towar odbierany jest w siedzibie sprzedawcy przez firmy spedycyjne, na których od chwili odebrania ciąży ryzyko utraty towarów.
Spółka zwróciła się do fiskusa z pytaniem, kiedy powstanie u niej obowiązek podatkowy. Czy w miesiącu wydania towaru z magazynu spedytorowi i wystawienia faktury sprzedaży, czy w miesiącu dostarczenia przez spedytora towaru nabywcy? Spółka uważa, że w miesiącu wystawienia faktur oraz przekazania towarów spedytorowi.
Fiskus podkreślił, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towaru bądź wykonania usługi, co oznacza, że podatek staje się wymagalny w rozliczeniu za okres, w którym dokonana została dostawa towarów bądź świadczenie usług i powinien być rozliczony za ten okres. Chwilą decydującą jest tu wydanie towaru spedytorowi.
Przepisy ustawy o VAT nie sprzeciwiają się przy tym wystawieniu faktury przed dokonaniem dostawy towarów lub wykonaniem usługi oraz otrzymaniem zapłaty (całości lub części). Nie może nastąpić wcześniej niż 30 dni przed ww. czynnościami.
Dlatego też Dyrektor Izby Skarbowej przyjął, że w sytuacji, gdy spółka wystawi fakturę w ostatnim dniu danego miesiąca i jednocześnie dany towar przekaże przewoźnikowi (spedytorowi), który towar ten dostarczy odbiorcy w pierwszych dniach następnego miesiąca, zaś - jak wskazała spółka - przeniesienie na nabywcę prawa do dysponowania towarem jak właściciel będzie następowało wraz z wydaniem towaru spedytorowi - to w momencie wydania towaru z magazynu spedytorowi dokonana zostanie dostawa towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy o VAT. Zatem w tym momencie powstanie obowiązek podatkowy z tytułu przedmiotowej transakcji, w myśl obowiązującego od dnia 1 stycznia 2014 r. art. 19a ust. 1 ustawy.
Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 22 stycznia 2014 r., IPTPP2/443-855/13-6/IR, LEX nr 215111
Omówienie pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego