Pytanie

Czy możliwe jest odliczenie podatku VAT naliczonego z dokumentu SAD wystawionego na błędnego odbiorcę?

Sprawa dotyczy odliczenia podatku VAT naliczonego z dokumentu SAD wystawionego na błędnego odbiorcę. W treści SAD wymieniona została faktura na właściwego odbiorcę i całe rozliczenie kwotowe SAD dotyczy prawidłowych kwot zawartych w wymienionej na SAD fakturze na właściwego odbiorcę. Kwota należności podatkowo-celnych została zapłacona przez właściwego odbiorcę. Sytuacja miała miejsce w sierpniu. Podatek za sierpień został rozliczony i zapłacony 25.09.2017 r., gdzie został pomniejszony o VAT naliczony zawarty w tym SAD-zie. Obecnie wypatrzyliśmy, że SAD jest wystawiony na niewłaściwego odbiorcę, inna nazwa i NIP. Zgłosiliśmy błąd agencji celnej i czekamy na decyzję z urzędu celnego odnośnie danych odbiorcy, gdyż pozostałe dane ujęte na SAD są prawidłowe, dotyczą naszej firmy.

Czy mieliśmy prawo odliczyć podatek VAT w miesiącu sierpniu, na podstawie otrzymanego SAD-u (zapłata należności podatkowo-celnych również została uiszczona w sierpniu)?

Czy prawo odliczenia VAT nabywamy dopiero w momencie decyzji zmieniającej tylko i wyłącznie dane odbiorcy i nr upoważnienia, które agencja wymienia na SAD-zie przywołując innego odbiorcę? Należności podatkowo-celne oraz nr faktury, na podstawie której towar został dopuszczony do obrotu nie ulegnie zmianie.

Czy też mieliśmy prawo odliczyć podatku VAT za miesiąc sierpień z tak wystawionego dokumentu SAD?

Odpowiedź

Moim zdaniem odliczenie VAT możliwe będzie dopiero po skorygowaniu błędnych danych odbiorcy zawartych w dokumencie SAD przez organ celny.

Uzasadnienie

Na podstawie art. 86 ust. 1 i ust. 2 pkt 2 lit. a ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2017 r. poz. 1221) - dalej u.p.t.u. - w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 u.p.t.u., co do zasady, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Kwotę podatku naliczonego stanowi - w przypadku importu towarów - kwota podatku wynikająca z otrzymanego dokumentu celnego.

Zgodnie z art. 86 ust. 10 i ust. 10b pkt 1 u.p.t.u, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do importowanych przez podatnika towarów powstał obowiązek podatkowy, jednak nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał dokument celny.
Zatem o prawie i terminie odliczenia VAT z tytułu importu towarów decyduje termin otrzymania dokumentu celnego, oraz termin powstania obowiązku podatkowego z tytułu importu towarów. Z kolei kwotę podatku naliczonego kwota podatku wynikająca z otrzymanego dokumentu celnego.

Należy mieć jednak na uwadze wyłączenia z prawa do odliczenia VAT, w tym art. 88 ust 3a pkt 4 lit. a u.p.t.u. stanowiący, że nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego dokumenty celne w przypadku gdy dokumenty celne stwierdzają czynności, które nie zostały dokonane - w części dotyczącej tych czynności.
W sytuacji opisanej w pytaniu podatnik posiada dokument celny potwierdzający import towarów przez inny podmiot, a więc potwierdzający czynność, która nie została dokonana.
Nie chodzi przy tym o potwierdzenie samej czynności importu towarów, lecz o potwierdzenie importu towarów przez podmiot, który tej czynności nie dokonał.

Moim zdaniem, skoro importer nie ma możliwości samodzielnego skorygowania błędnych danych zawartych na dokumencie SAD (noty korygujące, o których mowa w art. 106k u.p.t.u., dotyczą wyłącznie faktur, a nie dokumentów celnych), odliczenie VAT możliwe będzie dopiero po skorygowaniu błędnych danych przez organ celny.

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Vademecum Głównego Księgowego
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów