Wynika to z odpowiedzi na interpelację posłów Platformy Obywatelskiej w sprawie podatku VAT pobieranego od charytatywnych sms-ów, udzielonej przez Ministerstwo Finansów. Resort finansów zadeklarował, że rząd przekaże z budżetu państwa – za pośrednictwem ministra zdrowia – kwotę odpowiadającą wpływom z VAT od sms-ów wysłanych na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Ma być ona przeznaczona na zakup sprzętu i aparatury medycznej dla oddziałów laryngologicznych w wybranych szpitalach klinicznych.
„Uruchomiono procedury umożliwiające realizację tej deklaracji" – podkreśliła w odpowiedzi na interpelację wiceminister finansów Elżbieta Chojna-Duch. Zwróciła uwagę, że Ministerstwo Finansów „rozumie społeczną rangę wszelkich przedsięwzięć dotyczących zbiórek publicznych organizowanych przez organizacje prowadzące działalność charytatywną".
Jak powiedziała główna księgowa w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy Dorota Pilarska, umowa między fundacją a Ministerstwem Finansów nie przewiduje bezpośredniego zwrotu VAT dla fundacji. „Pieniądze odpowiadające wysokości pobranego podatku zostaną przekazane Ministerstwu Zdrowia, a my wskażemy, na jaki sprzęt powinny być wydane" - powiedziała Pilarska. Jej zdaniem chodzi o kwotę co najmniej pół miliona złotych.
Resort finansów tłumaczy, że usługi telekomunikacyjne, w tym przesyłanie sms-ów na cele charytatywne, podlegają opodatkowaniu 22-proc. stawką VAT. Jest to rozwiązanie zgodne z unijną dyrektywą o VAT. Nie przewiduje ona zastosowania stawki 0 proc. (zwolnienia z prawem do odliczeń) w obrotach krajowych. Według posłów PO, którzy zwrócili się z interpelacją do Ministerstwa Finansów, w wielu krajach Unii Europejskiej charytatywne sms-y są zwolnione z VAT. Zaznaczyli, że w Czechach takie rozwiązanie obowiązuje od 1 stycznia 2006 r., ale rząd czeski zwrócił organizacjom społecznym VAT pobrany w roku 2005.
Stawka VAT na takie sms-y w Czechach wynosi 0 proc. Instytucje prowadzące działalność społeczną otrzymują specjalne numery, pod które przesyłane wiadomości objęte są zerową stawką podatku.
Zdaniem autorów interpelacji, rozwiązanie czeskie jest zgodne z dyrektywą o VAT. Jest w niej mowa o zwolnieniu z tego podatku dostawy towarów i świadczeniu usług ściśle związanych z działaniami na rzecz opieki i pomocy społecznej przez instytucje i organizacje uznane za charytatywne.
W ślad za Czechami rozwiązania prawne umożliwiające wysyłanie drogą sms-ową środków na cele społeczne wprowadzają Niemcy, Słowacja i Bułgaria, a inicjatywy w tej sprawie pojawiają się także w Wielkiej Brytanii - podkreślili posłowie.
Ich zdaniem, wprowadzenie w Polsce zerowej stawki VAT na dobroczynne sms-y zależy przede wszystkim od decyzji politycznej. „Nadszedł czas, by taką decyzję podjąć" - napisali parlamentarzyści w interpelacji.