Spółka, która jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym produkującym konstrukcje metalowe i ich części zamierza zakupić bankowóz. Zakupiony samochód ma służyć do przewozu dokumentów, nośników danych elektronicznych, laptopów, papierów wartościowych, pieniędzy i innych kosztowności. Spółka zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem czy możliwe jest odliczanie podatku naliczonego od wydatków związanych z czynszem leasingowym takiego pojazdu oraz zakupem paliwa do jego napędu.

Zdaniem spółki będzie ona miała prawo do odliczenia podatku naliczonego w 100 proc. od rat leasingowych bankowozu oraz możliwość pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony od zakupu paliwa.

Organ podatkowy nie zgodził się z tym stanowiskiem i wskazał, że aby móc odliczyć w pełnej wysokości podatek naliczony związany z leasingiem bankowozu i odliczyć podatek naliczony przy zakupie paliwa do napędu tego samochodu, pojazd ten winien służyć działalności opodatkowanej podatnika i to takiej, w której jego wykorzystywanie jest konieczne (np. wykorzystywanie bankowozu do świadczenia usług przewozu utargu). Nie jest taką działalnością prowadzona przez Spółkę produkcja konstrukcji metalowych, z którą wiąże się przewożenie tajnych dokumentów, pieniędzy i innych kosztowności.

Sprawa trafiła do WSA w Bydgoszczy. Sąd podtrzymał stanowisko organu podatkowego. Jego zadaniem to, że z przepisów prawa wynika, że ograniczenia w prawie do odliczenia podatku naliczonego nie dotyczą pojazdów specjalnych, do których należy bankowóz nie oznacza, że każdy czynny zarejestrowany podatnik VAT będzie mógł odliczyć pełen podatek naliczony z tytułu zakupu bankowozu, skoro pojazd ten nie jest wykorzystywany zgodnie z przeznaczeniem w związku z działalnością podatnika. Zdaniem Sądu nie jest taką działalnością prowadzenie przez działalności w zakresie konstrukcji metalowych i ich części. Marginalne wykorzystanie bankowozu do przewozu dokumentów, nośników danych elektronicznych, laptopów, papierów wartościowych, pieniędzy i innych kosztowności nie może uprawniać podatnika do możliwości odliczenia całego podatku naliczonego.

W niniejszej sprawie Spółce przysługiwać będzie prawo do odliczania podatku naliczonego z tytułu rat leasingowych w wysokości 60 proc. każdej raty, nie więcej niż 6 tys. zł łącznie, o ile nie wystąpią okoliczności wyłączające to prawo.

Wyrok WSA w Bydgoszczy z 2 października 2012 r., I SA/Bd 733/12

Czytaj także:

Bankowozem nie uciekniesz przed fiskusem

Dzięki sejfowi odliczysz cały VAT nawet od bentleya

Zakład pogrzebowy nie odliczy pełnego VAT od zakupu bankowozu

 

 

Kongres Podatkowo Księgowy 26 XI 2012