Karuzela działała pod przykrywką produkcji i handlu maszynami, które krążyły w łańcuchu pomiędzy spółkami z różnych krajów UE.
Ścisła współpraca Kontroli Skarbowej, ABW, Prokuratury i urzędów skarbowych pozwoliła na ujawnienie zorganizowanego oszustwa, którego zamiarem było bezpośrednie wyłudzenie z budżetu państwa podatku VAT i uniknięcie obowiązku zapłacenia innych podatków.
W grupie spółek, tworzących strukturę wielopiętrowego układu holdingowego, występowały ścisłe powiązania kapitałowe i personalne, co pozwalało na zgodne z przestępczym zamiarem sterowanie procesami gospodarczymi. Grupa obejmowała kilkanaście spółek, które funkcjonując, jako ogniwa "podatkowej karuzeli", zawierały pozorne transakcje zakupu i sprzedaży, stwarzały pozory produkcji i modernizacji tego samego towaru, w tym samym czasie, przy jednoczesnym znacznym wzroście jego wartości. Pozorowana działalność polegała na fikcyjnym wywozie maszyn za granicę i uniknięciu w ten sposób opodatkowania całej grupy. W efekcie oszuści uzyskiwali korzyści finansowe w postaci m.in. zwrotu podatku VAT.
Na majątku oszustów ustanowiono zabezpieczenie w wysokości ok. 7 mln zł. Na obecnym etapie Skarb Państwa odzyskał prawie 10 mln zł. Sprawa jest rozwojowa.