W przedmiotowej sprawie organ podatkowy uznał, że podatnik nie ma prawa do zastosowania 0 proc. stawki VAT, ponieważ wykonane przez nią usługi (roboty) polegające na umacnianiu dna morskiego, świadczone w ramach prowadzonej budowy stanowiska na nabrzeżu, nie służyły utrzymaniu akwenu w dotychczasowym stanie, w konsekwencji usługi wykonane przez spółkę nie spełniały warunku wynikającego z treści art. 83 ust. 1 pkt 11 ustawy o VAT.

Podatnik zarzucił organowi naruszenie art. 83 ust. 1 pkt 11 ustawy o VAT poprzez nieprawidłowe zastosowanie i odmowę przyznania spółce prawa do skorzystania ze stawki 0 proc. Sprawa trafiła do WSA w Gdańsku.

Zdaniem Sądu, wykładania art. 83 ust. 1 pkt 11 ustawy o VAT prowadzi jednoznacznie do wniosku, że wykonywane przez spółkę usługi będą związane z utrzymaniem akwenu portowego i torów podejściowych, a zatem mogą być opodatkowane stawką podatku w wysokości 0 proc. Prawidłowa wykładnia tego przepisu obejmuje bowiem usługi, które służą zapewnieniu niezakłóconego funkcjonowania akwenu portowego lub torów podejściowych i w odniesieniu, do których można wskazać na ich związek z zapewnieniem akwenom i torom podejściowym wymaganego stanu technicznego.

Dlatego nie ma znaczenia, jakiego elementu infrastruktury portowej dotyczą roboty budowlane; istotne jest bowiem to, że są one związane z utrzymaniem (funkcjonowaniem) akwenu portowego i toru podejściowego. W związku z tym mogą one obejmować również prace związane z robotami dotyczącymi umocnienia dna morskiego.

W ocenie Sądu organ bezzasadnie połączył zakresy robót wykonanych przez podatnika z robotami polegającymi na budowie stanowiska na nabrzeżu, a co za tym idzie błędnie przyjął, że prace budowlane wykonane przez spółkę, nie są objęte stawką podatku 0 proc. na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 11 ustawy o VAT.

Wyrok WSA w Gdańsku z 27 marca 2012 r., I SA/Gd 142/12

Przywołane akty prawne:

Ustawa z 11 marca 2012 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 t.j.)