Podatki
Do najważniejszych zmian wprowadzonych przez Morawieckiego z całą pewnością można zaliczyć obniżenie stawki podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) z 19 do 15%. Niższą stawkę mogą stosować mali podatnicy oraz nowo utworzone firmy w pierwszym roku działalności. Dla potrzeb CIT małym podatnikiem jest taki podmiot, u którego wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 1,2 mln euro.

Warto odnotować także wzrost wpływów budżetowych z tytułu VAT, poprawę ściągalności podatków i walkę z szarą strefą.

Istotnym działaniem było również gruntowne przebudowanie struktury aparatu skarbowego, połączenie służb podatkowych z celnymi i stworzenie Krajowej Administracji Skarbowej.

W przyszłym roku wejdą w życie przepisy wprowadzające mechanizm podzielonej płatności w VAT (tzw. split payment). Początkowo zakładano, że zaczną obowiązywać od kwietnia 2018 r. Senat przedłużył jednak vacatio legis do 1 lipca 2018 r.

Jerzy Martini, doradca podatkowy, partner w Martini i Wspólnicy, podsumowując działania administracji skarbowej pod rządami Morawieckiego, chwali zwalczanie oszustw podatkowych. Zwraca jednak uwagę na pewnego rodzaju nierównowagę w traktowaniu uczciwych podatników. Ekspert ma wrażenie, że wrzuca się wszystkich do jednego worka. Przykładem jest chociażby ograniczenie zaliczania do kosztów podatkowych wydatków na usługi niematerialne. Zabezpieczenie interesów budżetu państwa jest – zdaniem Martiniego – bardzo ważne, nie może być jednak jedynym kryterium działania.

Emerytury i ZUS 
Do istotnych kwestii, które wymagały zgody ministra finansów, należy z pewnością zaliczyć obniżenie wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

W najbliższym czasie planowane jest przeprowadzenie reformy otwartych funduszy emerytalnych i stworzenie pracowniczych planów emerytalnych. Zgodnie z zapowiedziami przepisy w tym zakresie mogą wejść w życie z początkiem 2019 r.

Dodatkowo, planuje się również zlikwidowanie limitów wynagrodzeń, powyżej których nie płaci się składek na ubezpieczenie emerytalne. Składki trzeba będzie odprowadzać od całości wynagrodzenia. W pierwszej wersji projektu przepisy w tym zakresie miały wejść w życie z początkiem 2018 r.

Nie tylko prawo
Mateusz Morawiecki zapowiada stworzenie polskiego samochodu elektrycznego. Na razie jednak nie znamy zbyt wielu szczegółów na ten temat.

Poza tym, wkrótce zacznie być realizowany program Mieszkanie Plus. Pierwsze inwestycje z tego zakresu mają ruszyć w 2018 r.