W przedmiotowej sprawie spółka świadczy na rzecz banku obsługę (monitoring, rejestrację itp.) dokumentacji usług finansowych świadczonych przez bank w zakresie udzielania kredytów/pożyczek.
Dokumentacja dotyczy:
- udzielonych kredytów/pożyczek,
- zobowiązań kredytobiorców do ustanowienia hipoteki,
- zawiadomień z sądu o wpisie hipoteki do księgi wieczystej,
- odpisów ksiąg wieczystych,
- odnowień i cesji polis ubezpieczeniowych.
Spółka jest zobowiązana również do obsługi zwrotów nieodebranej przez klientów korespondencji oraz ich rejestracji w stosownej aplikacji banku.
Zdaniem spółki usługi, o których mowa w art. 43 ust. 13 ustawy o VAT korzystają ze zwolnienia z opodatkowania, ponieważ stanowią:
- element świadczonych przez bank usług finansowych w zakresie udzielania kredytów/pożyczek,
- odrębną całość oraz
- są właściwe i niezbędne do świadczenia usług finansowych przez bank.
Organ podatkowy uznał to stanowisko za nieprawidłowe, ponieważ usługi te nie stanowią usług specyficznych wyłącznie dla usług udzielania pożyczek i kredytów, tj. nie obejmują charakterystycznych funkcji usługi finansowej.
Sprawa trafiła do WSA w Łodzi. Spór stron na tle wykładni przepisu art. 43 ust. 13 ustawy o VAT sprowadza się więc do oceny, czy usługi, które świadczy wnioskodawca są "właściwe" dla usług finansowych, czy też nie. Zdaniem sądu usługa pomocnicza może być zwolniona z VAT tylko wtedy, jeśli w istocie sama w znacznym stopniu "staje się" usługą finansową. Usługa pomocnicza musi zatem wpływać w sposób bezpośredni na stosunki pomiędzy stronami usługi udzielania kredytów. Nie może jawić się, jako element wsparcia technicznego, administracyjnego, czyli jak w rozpoznawanej sprawie - monitoringu czy wręcz rejestracji przebiegu określonych czynności w ramach świadczonej przez bank usługi, odbierania korespondencji i jej ekspedycji, przygotowywania dokumentacji dla podejmowanych przez bank działań decyzyjnych. Musi pociągać za sobą zmiany o charakterze prawnym i finansowym oddziaływując w istotny sposób na prawa i obowiązki strony usługi udzielania kredytów lub pożyczek.
Według sądu usługi, jakie wykonuje spółka nie stają się przez to usługami właściwymi dla usług finansowych tylko z tego powodu, że są świadczone bankowi, bo dokładnie takie same usługi mogą być świadczone podmiotom, które z działalnością bankową nie mają nic wspólnego, np. cesja z polisy ubezpieczeniowej w działalności gospodarczej polegającej na budowie obiektów przemysłowych, mieszkalnych, etc. jako zabezpieczenie należytego wykonania umowy. Nie są zatem czynności te o charakterze niewątpliwie faktycznym "właściwe" tylko dla usług finansowych w rozumieniu art. 43 ust. 13 ustawy o VAT. W związku z tym należy przyznać rację organowi interpretującemu, że czynności wykonywane przez spółkę, to jedynie usługi o charakterze techniczno-informatycznym.
Sąd zaznaczył, że poprzez fakt zlecania świadczenia niektórych czynności podmiotom zewnętrznym nie może dojść do przyjęcia za usprawiedliwioną tezy, iż każda czynność pomocnicza stawałaby się czynnością zwolnioną bez względu na jej charakter i właściwości.
Wyrok WSA w Łodzi z 16 lutego 2012 r., I SA/Łd 1429/11
Zobacz także
Usługi assistance podlegają zwolnieniu z VAT