Warunkiem skorzystania z odliczenia od dochodu w danym roku podatkowym wydatków ponoszonych z tytułu użytkowania sieci Internet jest kumulatywne wystąpienie następujących przesłanek:
- poniesienie przez podatnika wydatku z tytułu użytkowania sieci Internet w lokalu będącym jego miejscem zamieszkania oraz
- udokumentowanie przedmiotowego wydatku fakturą w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług.
Jeżeli wysokość poniesionych przez wspólnie rozliczające się małżeństwo wydatków na korzystanie z Internetu została stwierdzona fakturami VAT, to nie powinno pozostawiać wątpliwości, że udokumentowali oni poniesienie wydatków z tytułu użytkowania sieci Internet w lokalu będącym ich miejscem zamieszkania. Nie ma znaczenia okoliczność, że faktury VAT wystawione przez dostawcę usług internetowych zawierały dane personalne tylko jednego z małżonków. Jeżeli we wspólnym miejscu ich zamieszkania każde z nich użytkowało sieć internetową i oboje ponosili ciężar ekonomiczny tego wydatku, to konsekwencją tego stanu rzeczy jest możliwość odliczenia poniesionych wydatków przez obojga małżonków.
Nie należy zapominać, że rozwiązanie wprowadzone w art. 6 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a polegające na możliwości złożenia wspólnego zeznania rocznego, uzasadnione jest charakterem małżeństwa (rodziny), który przejawia się również w tym, że stanowi ono ekonomiczną jedność. Ta ekonomiczna jedność małżonków uzasadnia właśnie przyznanie im obojgu możliwości skorzystania z odliczenia opisanego w art. 26 ust. 1 pkt 6a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 18 sierpnia 2011 r., sygn. akt I SA/Ke 321/11. Wyrok jest nieprawomocny.