Do wydatków na cele rehabilitacyjne będzie można zaliczać poniesione kwoty na utrzymanie psa asystującego, o którym mowa w ustawie o rehabilitacji zawodowej, w kwocie nieprzekraczającej w roku podatkowym 2280 zł. Odliczyć będzie można również wydatki związane z używaniem samochodu osobowego, stanowiącego własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej lub podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną albo dziecko niepełnosprawne, które nie ukończyło 16 roku życia - w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2280 zł.
Do końca 2017 r. przepisy zawężają wydatki na utrzymanie psa do osób niewidomych i niedowidzących zaliczonych do I lub II grupy inwalidztwa oraz osób z niepełnosprawnością narządu ruchu zaliczonych do I grupy inwalidztwa. Odliczanie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kwot związanych z używaniem samochodu również ograniczone jest do osób niepełnosprawnych zaliczonych do I lub II grupy inwalidztwa.
W pozostałym zakresie katalog wydatków, których poniesienie umożliwia skorzystanie z ulgi dla niepełnosprawnych, nie ulega zmianie.
Omawiana zmiana jest skutkiem wejścia w życie przepisów ustawy z 27 października 2017 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. poz. 2175 ze zm.).
Zapoznaj się także z poradnikiem PIT 2018 - przewodnik po zmianach. Autorką opracowania jest Sylwia Kozłowska, Tax Supervisor w RSM Poland.