Projektowane rozwiązania zakładają zwalczanie procederu unikania opodatkowania poprzez przerzucanie dochodów do spółek położonych w krajach o niskim poziomie opodatkowania. Tego typu przepisy posiada wiele państw członkowskich UE, takich jak: Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Szwecja, Dania, Finlandia, Portugalia, Hiszpania, Węgry, Włochy, Estonia, jak również państwa pozaeuropejskie, takie jak: USA, Kanada, Japonia, Nowa Zelandia, Indonezja, Meksyk, RPA, Południowa Korea, Argentyna, Brazylia, Izrael, Turcja, Chiny.

Nowelizacja przewiduje nałożenie na polskich rezydentów obowiązku wykazania w odrębnym zeznaniu podatkowym dochodów zagranicznych spółek kontrolowanych i opodatkowania ich 19 proc. stawką podatku. Dochody zagranicznej spółki kontrolowanej ustalane są na podstawie przepisów polskiej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych lub prawnych w zależności od tego, czy wspólnikiem zagranicznej spółki jest osoba fizyczna czy prawna.

Zagraniczna spółka kontrolowana została zdefiniowana poprzez odwołanie do trzech kryteriów dotyczących poziomu kontroli (25 proc. udziału w kapitale, prawo głosu lub udziału w zysku), charakteru uzyskiwanych przez zagraniczną spółkę przychodów (50 proc. przychodów o charakterze finansowym) oraz położenia zagranicznej spółki w kraju o niskim poziomie opodatkowania (niższym o 25 proc. od obowiązującej w Polsce stawki CIT). Za zagraniczną spółkę kontrolowaną uznana będzie ponadto każda spółka położona w kraju wymienionym w wykazie krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową, publikowanym przez Ministra Finansów w formie rozporządzenia.

Przepisy te nie będą miały zastosowania do podatników kontrolujących zagraniczne spółki położone w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub państwie należącym do Europejskiego Obszaru Europejskiego, o ile zagraniczna spółka prowadzi tam rzeczywistą działalność gospodarczą.

Przepisy przewidują dodatkowe wyłączenia m.in. w stosunku do dochodów zagranicznych spółek osiągających przychody w wysokości nieprzekraczającej 250 tys. euro. Ponadto, aby przeciwdziałać podwójnemu opodatkowaniu tych samych dochodów, przewidziano możliwość potrącania podatku dochodowego zapłaconego przez zagraniczną spółkę kontrolowaną, jak również pomniejszania podstawy opodatkowania o kwoty dywidend otrzymanych od zagranicznej spółki kontrolowanej oraz przychodów z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w zagranicznej spółce kontrolowanej.