Dnia 17 lipca Trybunał Konstytucyjny rozpozna pytanie prawne NSA dotyczące zawieszenia terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego w związku ze wszczęciem postępowania w sprawie o przestępstwo skarbowe i zawiadomienia o wszczęciu postępowania.
Trybunał Konstytucyjny orzeknie w sprawie zgodności art. 70 § 6 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. poz. 749), w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2003 roku, w zakresie w jakim wywołuje skutek w postaci zawieszenia terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego w związku ze wszczęciem postępowania w sprawie o przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe, o którym podatnik nie jest informowany, do momentu uznania go za podejrzanego - z art. 2 i art. 32 ust. 1 Konstytucji.
Rozpoznając skargę kasacyjną NSA uznał, że zaszła potrzeba skierowania do TK pytania prawnego. Zaskarżona do NSA decyzja dotyczyła zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług. Na podstawie wyników kontroli w firmie podatnika organ przyjął, że w ramach świadczenia usług komisu, podatnik dokonał sprzedaży złomu złota za określoną kwotę. Stwierdził równocześnie brak dowodów, że pozostała część sprzedaży złota nastąpiła też w ramach usługi komisu. W związku z tym całą kwotę należną za sprzedaż złota objął podatkiem od towarów i usług. W odwołaniu od tej decyzji podatnik zakwestionował ustalenia organu. Postawił też zarzut przedawnienia.
NSA stwierdził, że zasadnicze znaczenie dla sprawy ma kwestia prawidłowego zastosowania kwestionowanego przepisu w kontekście zaistnienia skutku w postaci zawieszenia terminu przedawnienia zobowiązań podatkowych.
Zgodnie z kwestionowanym przepisem w stanie prawnym obowiązującym w okresie, którego dotyczy rozpoznawana sprawa bieg terminu przedawnienia zostaje zawieszony z dniem wszczęcia postępowania karnego lub w sprawie o przestępstwo lub wykroczenie skarbowe. Zdaniem sądu pytającego kwestionowany przepis narusza Konstytucję, gdyż dopuszcza zawieszenie terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego bez równoczesnego nałożenia na organ skarbowy obowiązku poinformowania obywatela o wszczęciu postępowania o przestępstwo skarbowe. Ponadto samo zawieszenie biegu terminu przedawnienia zobowiązania wprowadza obciążenia obywateli bez jednoczesnego wprowadzenia jasnych zasad postępowania umożliwiających obywatelom dochodzenie swoich praw poprzez zaskarżenie tego zawieszenia z dniem wszczęcia postępowania karnego lub w sprawie o przestępstwo bądź wykroczenie skarbowe.
Opracowanie: Katarzyna Bogucka, RPE WKP
Źródło: www.trybunal.gov.pl, stan z dnia 12 lipca 2012 r.