Jak wynika z badania przeprowadzonego w sierpniu wśród 2000 przedsiębiorców - członków BCC, większość z nich (ok. 40,5 proc.) uważa, że warunki prowadzenia działalności gospodarczej w minionych dwóch latach nie uległy zmianie. Jedna trzecia twierdzi, że w miarkowanym stopniu pogorszyły się, zaś 9,5 proc. ocenia, że pogorszyły się w stopniu znacznym. Tylko nieco ponad 14 proc. dostrzega umiarkowaną poprawę.
Jako kluczowe bariery przedsiębiorcy wskazują, podobnie jak w badaniu przeprowadzonym w 2014 r., przepisy prawa podatkowego, poziom ich skomplikowania i niespójność (64,2 proc.), brak ujednoliconej interpretacji (57,1 proc.) oraz zbyt częste zmiany regulacji podatkowych (45,2 proc.). Przedsiębiorcom doskwierają także podwójne opodatkowanie, np. zysku sp. z o.o. i jego wypłaty w formie dywidendy czy konieczność odprowadzania podwójnej składki ZUS jeśli ktoś pracuje na etacie i jednocześnie prowadzi firmę (40,5 proc.), zbyt duży katalog wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów (35,7 proc.) oraz ograniczenie odliczenia VAT przy zakupie samochodu osobowego i paliwa (28,6 proc.).
Negatywnym skutkiem opisanego powyższymi wynikami badań sposobu postrzegania systemu podatkowego w Polsce jest nie tylko poczucie braku stabilizacji i pewności co do poprawności rozliczeń podatkowych, ale również głębokiej niesprawiedliwości i różnego traktowania (dyskryminacji) przedsiębiorców. Wynika ono z przyjmowania przez różne urzędy skarbowe różnych interpretacji tych samych przepisów i ich stosowania w relacjach z przedsiębiorcami, działającymi na terenie właściwym dla danego urzędu skarbowego.
Brak przejrzystych przepisów oraz ujednoliconej ich interpretacji destabilizuje również pracę urzędników i negatywnie wpływa na ich rzetelność. Niepewność co do trafności (poprawności) odczytania konkretnego przepisu powoduje przyjęcie rozwiązania przede wszystkim bezpiecznego dla urzędnika, które nie musi być bezstronne i odpowiedzialne. Następstwem takiej sytuacji jest postrzeganie przedstawicieli aparatu państwa jako niekompetentnych i unikających odpowiedzialności za podejmowane decyzje.
Zdaniem przedsiębiorców, problemy firm w tej dziedzinie rozwiązałoby m.in. uproszczenie prawa podatkowego. np. powszechny podatek liniowy i regulowana kwota wolna od podatku dla indywidualnych osób, integracja podatku ze składkami zdrowotną i do ZUS, wparcie dla windykacji należności przez urzędy skarbowe, wprowadzenie jednolitej interpretacji wszelkich przepisów podatkowych przez Ministerstwo Finansów i brak zmian w przepisach podatkowych w okresie dłuższym niż 2 lata.
Dowiedz się więcej z książki | |
System podatkowy w Polsce
|