Poniesienie straty podatkowej w poprzednim roku podatkowym nie wpływa samo w sobie na wysokość i sposób rozliczania podatku dochodowego od osób prawnych w danym roku podatkowym. Jak jednak stanowi art. 7 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych , o wysokość straty poniesionej w roku podatkowym można obniżyć dochód w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50 proc. kwoty tej straty. Brzmienie tego przepisu powoduje, że podatnicy mają prawo (nie jest to ich obowiązek) do pomniejszania uzyskiwanego w danym roku podatkowym dochodu o straty poniesione w pięciu poprzednich latach podatkowym (w tym w poprzednim roku podatkowym).
Przyjmuje się przy tym, że uwzględnienie strat poniesionych w latach poprzednich może nastąpić już na etapie obliczania zaliczek na podatek dochodowy za dany rok. Jak czytamy w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 20 grudnia 2010 r. (IPPB5/423-645/10-4/AS), "z konstrukcji przepisu art. 7 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wynika, iż odliczenia straty można dokonać już w trakcie roku podatkowego przy ustalaniu zaliczek na podatek, w związku z czym w takiej sytuacji brak jest podstaw do stwierdzenia, że podatnik nie dopełnił obowiązku wpłaty zaliczki lub np. zaniżył zaliczki na podatek dochodowy. Podsumowując, w oparciu o opisany we wniosku stan faktyczny oraz przytoczone przepisy prawa należy stwierdzić, że spółka może - przy uwzględnieniu maksymalnej dopuszczalnej wysokości tego odliczenia (50 proc.) i wystąpieniu dochodu pozwalającego na dokonanie tego odliczenia w określonej wysokości - dokonać odliczenia poniesionej w poprzednich latach straty już w trakcie roku podatkowego, przy obliczaniu zaliczek miesięcznych na podatek dochodowy od osób prawnych, począwszy od dowolnego miesiąca roku podatkowego".
A zatem jeżeli podatnik, który poniósł stratę w 2011 r., osiąga w trakcie 2012 r. dochody zobowiązujące go do wpłacania zaliczek na podatek, może od tych zaliczek odliczać część straty poniesionej w 2011 r. (w ramach wskazanego na wstępie limitu 50 proc. straty rocznie), czyli nie wpłacać tych zaliczek lub wpłacać je w niższej wysokości. Podatnik taki może również w trakcie 2012 r. wpłacać zaliczki na podatek na zasadach ogólnych (bez dokonywania wskazanych odliczeń), a część straty poniesionej w 2011 r. odliczyć dopiero w ramach zeznania rocznego za 2012 r. (również w ramach limitu 50 proc. straty rocznie).
Komentarz pochodzi z publikacji Vademecum Głównego Księgowego
Przywołane akty prawne:
Ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.)