Jaką stawkę VAT należy zastosować na fakturze za montaż okien i drzwi w tym budynku?
1) dla mieszkań 7% dla lokali użytkowych 22%, czy
2) na podstawie art. 41 pkt 12c wyliczyć udział powierzchni mieszkalnej w całkowitej powierzchni i tylko do tej części stosować 7%?
W przypadku, gdy montaż okien dokonywany jest zarówno w lokalach mieszkalnych jak i użytkowych podatnik, ustalając stawkę podatku od towarów i usług, powinien zastosować stawkę właściwą dla lokalu, w którym owe okna i drzwi są montowane - zatem nie należy ustalać proporcji lecz przyporządkować świadczenie do lokalu.
W myśl ogólnej zasady zapisanej w art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) - dalej u.p.t.u., jeżeli ustawodawca albo działający z jego upoważnienia minister finansów nie postanowili inaczej, sprzedaż wykonywana na terytorium kraju opodatkowana jest przy zastosowaniu stawki podstawowej (22%).
W przypadku robót budowlanych (bo takiego świadczenia dotyczy pytanie), stawka obniżona do 7% wprowadzona została poprzez przepisy art. 41 ust. 12-12c u.p.t.u. oraz regulacji § 5 ust. 1a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.) - dalej r.u.p.t.u.
Zgodnie z takimi przepisami stawka 7% VAT stosowana jest w przypadku wykonywania robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych dotyczących obiektów budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt 12 u.p.t.u., lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokali mieszkalnych w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiektów sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 - wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych.
W tym miejscu należy wyjaśnić, że w takiej części, w jakiej budynek "mieści się" w definicji obiektów budowlanych zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, podstawą zastosowania stawki 7% jest art. 41 ust. 12 u.p.t.u., w pozostałej § 5 ust. 1a r.u.p.t.u.
Wskazać przy tym należy, że rzez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym rozumie się obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiekty sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 - wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych. Przy czym jeżeli powierzchnia użytkowa budynku przekracza 300 m2 a lokalu mieszkalnego 150 m2, obiekt uznawany jest za objęty programem budownictwa mieszkaniowego tylko w częściach przypadających na takie metraże. I tylko właśnie do takiej części stosuje się stawkę 7% na podstawie art. 41 ust. 12 u.p.t.u. Nadwyżka opodatkowana jest VAT naliczonym według stawki 7% w oparciu o przepisy § 5 ust. 1a r.u.p.t.u.
Gdyby w analizowanym przypadku montaż okien i drzwi był dokonywany przez ich producenta, wówczas wyznaczając stawkę VAT należałoby odwołać się do poz. 19 załącznika nr 1 do r.u.p.t.u. Zgodnie z taką regulacją, siedmioprocentowa stawka VAT ma zastosowanie w przypadku montażu okien i drzwi przez producenta tych towarów, dokonywanych w obiektach budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt 12 u.p.t.u., lub ich częściach, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz w lokalach mieszkalnych w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także w obiektach sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 - wyłącznie w budynkach instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych.
Podkreślić należy, że bez względu na podstawę prawną stosowania stawki 7%, w każdym przypadku podatnik, w odniesieniu do lokali użytkowych musi zastosować stawkę 22%. W każdym bowiem z przepisów zostało zamieszczone zastrzeżenie "z wyłączeniem lokali użytkowych". Moim zdaniem ustalając stawki (również stosując wyłączenie) podatnik powinien przypisać okna i drzwi do konkretnych lokali użytkowych i tylko wobec nich zastosować stawkę 22%.
Uwagi:
Biorąc pod uwagę doświadczenia ubiegłych lat można obawiać się, że organy podatkowe zechcą aby w odniesieniu do korytarzy i innych części wspólnych stosować proporcję, jednak moim zdaniem z uwagi na to, że cały budynek jest mieszkalny rozwiązanie takie nie miałoby żadnego uzasadnienia prawnego.