W przedmiotowej sprawie spadkobiercy złożyli wniosek o podjęcie zawieszonego postępowania w sprawie zwrotu części wywłaszczonej nieruchomości. Zapowiedzieli jednocześnie niezwłoczną sprzedaż zwróconej nieruchomości.
Według jednego ze spadkobierców wywłaszczonego współwłaściciela zwrot udziału w nieruchomości po wywłaszczeniu na jego rzecz nie stanowi nabycia w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o PIT, wobec tego przychód z planowanej sprzedaży nieruchomości (udziału), która będzie zwrócona po wywłaszczeniu, nie będzie podlegał opodatkowaniu. Data nabycia praw do spadku w postępowaniu podatkowym nie ma bowiem znaczenia. Zawsze w postępowaniu podatkowym zwrot wywłaszczonej nieruchomości będzie rozumiany jako restytucja prawa, a nie nabycie nieruchomości uprzednio wywłaszczonej. Skoro zwrot wywłaszczonej nieruchomości nastąpi na jego rzecz, to czynność ta spowoduje przywrócenie stanu sprzed wywłaszczenia, a więc nie może być utożsamiana z jakąkolwiek formą nabycia w rozumieniu Kodeksu cywilnego. Gdyby ojciec spadkobiercy żył i jemu zwrócono wywłaszczoną nieruchomość, a następnie zmarł, to wtedy w postępowaniu podatkowym nabyłby tę nieruchomość w drodze spadku.
Organ podatkowy zgodził się ze stanowiskiem spadkobiercy, iż zwrot wywłaszczonej nieruchomości jest przywróceniem prawa własności na rzecz byłych współwłaścicieli a nie nabyciem nieruchomości. Nie może jednak potwierdzić słuszności stanowiska, iż jeżeli zwrot wywłaszczonej nieruchomości nie jest nabyciem, to podatek nie jest należny. Zdaniem organu spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku, natomiast otwarcie spadku następuje z chwilą śmierci spadkodawcy. A dla podatku dochodowego istotna jest data stwierdzająca dzień otwarcia spadku, czyli data śmierci spadkodawcy, a nie data postanowienia sądu o nabyciu spadku. Zatem, w tej sprawie datą nabycia przez spadkobiercę udziału w nieruchomości nie będzie data zwrotu tejże nieruchomości, ale data śmierci ojca spadkobiercy.
W przedmiotowej sprawie od daty nabycia w drodze spadku przez spadkobiercę udziału w wywłaszczonej uprzednio nieruchomości do dnia planowanego odpłatnego zbycia w 2012 r. nie upłynęło 5 lat, więc powstały w 2012 r. przychód ze zbycia tego udziału będzie podlegać opodatkowaniu zgodnie z zasadami ustawy o PIT.
Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 28 sierpnia 2012 r., IPTPB2/415-437/12-2/AK