Polska nie mogła wprowadzić obowiązku stosowania split paymentu, bo ograniczają nas przepisy unijne. Ten aspekt opisał dr Adam Bartosiewicz w komentarzu praktycznym pt.: Fakultatywność zastosowania mechanizmu podzielonej płatności. Resort finansów szacuje jednak, że w pierwszym roku obowiązywania przepisów podzieloną płatność i tak będzie stosować mniej więcej połowa przedsiębiorców. W przyszłym roku ma to być już aż 80 proc.

Wiele zachęt dla podatników

Aby osiągnąć ten wynik przewidziano cały system zachęt dla podatników. Wśród nich są: brak sankcji VAT, brak solidarnej odpowiedzialności z dostawcą, brak podwyższonych odsetek od zaległości w VAT, czy wreszcie skonto przy płatności VAT z dedykowanego rachunku bankowego. Radosław Kowalski, doradca podatkowy, wszystkie te zachęty bardzo szczegółowo analizuje w komentarzu praktycznym pt.: System zachęt dla tych podatników dobrowolnie stosujących mechanizm podzielonej płatności. Według autora niestety, zaproponowane bonusy nie są szczególnie atrakcyjne.

Negatywna motywacja

Jego zdaniem skuteczniejsza może się okazać tutaj „negatywna” motywacja, tj. przyjmowanie założenia, że brak zapłaty w podzielonej płatności działa na niekorzyść podatnika. Co autor miał na myśli? Może chodzić o znaczenie mechanizmu podzielonej płatności w ocenie zachowania należytej staranności podatnika. Agnieszka Bieńkowska, doradca podatkowy, partner w Gekko Taxens Doradztwo Podatkowe wskazała, w komentarzu praktycznym pt.: Należyta staranność w VAT, że dokonanie zapłaty należności wynikającej z faktury przy wykorzystaniu split paymentu ma być uznawane za jedną z mocniejszych przesłanek potwierdzających, że w danym przypadku należyta staranność została przez podatnika dochowana. Istnieje więc obawa, że skoro nabywca nie skorzysta z tego mechanizmu to niejako z automatu będzie podejrzany o niedochowanie należytej staranności. Może to wynikać z odpowiedzi na interpelację poselską nr 18445, w której resort finansów wskazuje, że to właśnie nieuczciwi podatnicy będą za wszelką ceną starali się unikać stosowania mechanizmu podzielonej płatności przez nabywców i będą wręcz starali się stosować zachęty, aby nabywcy nie korzystali ze split paymentu.

Całościową koncepcję mechanizmu podzielonej płatności skrytykował prof. dr hab. Witold Modzelewski prezes zarządu Instytutu Studiów Podatkowych. Jego zdaniem zaproponowana wersja będzie martwa i nikt nie będzie z niej korzystał. Profesor uważa, że split payment mógłby mieć sens tylko, gdyby zapłata na rachunek VAT dostawcy chroniłaby podatnika przed utratą prawa do odliczenia oraz gwarantowała niekaralność tego czynu.





 

X

VAT


Potrzebujesz WIĘCEJ wiarygodnych informacji o zagadnieniu VAT? Sprawdź, co jeszcze na ten temat znajdziesz w LEX.
LEX Search – nowa wersja wyszukiwarki LEX z elementami sztucznej inteligencji. Chcesz łatwiej i szybciej znaleźć właściwe dokumenty?

Sprawdź, co zyskasz dzięki LEX Search >>
 
 

X

Split payment


Potrzebujesz WIĘCEJ wiarygodnych informacji o zagadnieniu Split payment? Sprawdź, co jeszcze na ten temat znajdziesz w LEX.
LEX Search – nowa wersja wyszukiwarki LEX z elementami sztucznej inteligencji. Chcesz łatwiej i szybciej znaleźć właściwe dokumenty?

Sprawdź, co zyskasz dzięki LEX Search >>