Z treści przepisu art. 16 ust. 1 pkt 38 ustawy o CIT wynika, że kosztami uzyskania przychodów będą wydatki związane z dokonywaniem jednostronnych świadczeń na rzecz udziałowca (akcjonariusza) lub członków spółdzielni będących pracownikami w rozumieniu odrębnych przepisów oraz wydatki związane z dokonywaniem dwustronnych świadczeń na rzecz udziałowców (akcjonariuszy) lub członków spółdzielni niebędących pracownikami w rozumieniu odrębnych przepisów.
Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie definiuje pojęcia „świadczenia” oraz „jednostronnego świadczenia”. Należy więc przyjąć rozumienie tego pojęcia w języku potocznym. Wydatkami związanymi z dokonywaniem jednostronnych świadczeń na rzecz udziałowców (akcjonariuszy), będą więc wszelkie wydatki ponoszone przez spółkę na rzecz udziałowca (akcjonariusza), które prowadzą do uzyskania przez udziałowców (akcjonariuszy) oczekiwanego przez nich wyniku, bez żadnego świadczenia wzajemnego.
Jeżeli spółka zamierza podpisać z firmą ubezpieczeniową umowę ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym, a ubezpieczonymi byliby członkowie zarządu spółki będący jej udziałowcami, ale niebędący jej pracownikami, to składki płacone z tytułu tej umowy,na rzecz udziałowca, członka zarządu niebędącego pracownikiem stanowią jednostronne świadczenie. Wydatki te podlegają wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 6 marca 2012 r., IPTPB3/423-18/12-2/PM.