W Senacie we wtorek odbyła się debata nad uchwaloną 9 listopada przez Sejm nowelą ustawy o podatku od towarów i usług wprowadzającą mechanizm podzielonej płatności w VAT. Zaproponowano również poprawkę zakładającą, że mechanizm tzw. podzielonej płatności będą mogły stosować wszystkie instytucje działające na podstawie ustawy o usługach płatniczych a nie tylko banki i SKOK-i.
Podobną jak Bierecki poprawkę, zakładającą zmianę terminu wejścia w życie ustawy na 1 lipca przyszłego roku, złożył także Kazimierz Kleina (PO). Zaproponował on również inną poprawkę, skracającą maksymalne terminy na zwrot VAT. Senator PO proponuje, by termin ten wynosił nie 25 dni, ale 15 dni.
Wobec tej ostatniej poprawki krytycznie wypowiedział się wiceminister finansów Paweł Gruza, który zwracał uwagę, że zapisane w ustawie terminy na zwrot VAT są maksymalne, a w rzeczywistości zwroty będą szybsze. Podkreślał, że Krajowa Administracja Skarbowa już przyspieszyła zwrot VAT, średnio z 60 dni do ok. 30 dni.
KK/PAP
Senat chce opóźnić split payment
Przesunięcie wejścia w życie mechanizmu podzielonej płatności w VAT (tzw. split payment) z 1 kwietnia 2018 roku na 1 lipca przyszłego roku - taką poprawkę do nowelizacji ustawy o VAT zaproponował podczas wtorkowej debaty w Senacie Grzegorz Bierecki (PiS).