Pierwszy z projektów, wniesiony do Sejmu 13 lutego 2014 r. przez grupę posłów KP PiS ma na celu ułatwienie działalności polegającej na przetwarzaniu i sprzedaży przez rolników produktów rolnych, pochodzących z własnej uprawy lub hodowli. Obecnie bez rejestrowania działalności gospodarczej i płacenia podatku dochodowego można sprzedawać wyłącznie nieprzetworzone produkty roślinne i zwierzęce, pochodzące z własnego gospodarstwa. Zwolniona z podatku dochodowego jest aktualnie również m.in. sprzedaż produktów roślinnych i zwierzęcych pochodzących z własnej uprawy lub hodowli, które nie należą do działów specjalnych produkcji rolnej, przerobionych w ściśle określony sposób przemysłowy np. poprzez kiszenie lub przetwórstwo mleka.

Zdaniem wnioskodawców obecny katalog zwolnień jest zdecydowanie zbyt wąski. Dlatego proponują wyłączenie stosowania ustawy o PIT wobec ogólnej kategorii przetwarzania i sprzedaży produktów rolnych, pochodzących z własnej uprawy lub hodowli. Zgodnie z projektem zwolnienie dotyczyłoby przypadków, w których do przetwarzania produktów nie byłyby zatrudniane osoby na podstawie umów o pracę, umów zlecenia, umów o dzieło oraz innych umów, czyli byłoby wykonywane osobiście lub przez członków rodziny.

Drugim istotnym warunkiem jest ścisły związek przetwarzania z prowadzoną działalnością rolniczą. Zasadniczą zmianą w stosunku do obowiązujących obecnie w ograniczonym zakresie przepisów jest propozycja zwolnienia z podatków nie tylko sprzedaży na rzecz konsumenta końcowego lecz również lokalnego zakładu detalicznego bezpośrednio zaopatrującego konsumenta końcowego. Wsparłoby to promocję regionalnych wyrobów spożywczych m.in. w lokalnych restauracjach i sklepach spożywczych.

Zobacz też: PiS: rolnik powinien przetwarzać i sprzedawać swoje produkty poza PIT >>

Celem drugiego projektu, który wpłynął do Sejmu 30 stycznia 2014 r. jako inicjatywa ustawodawcza grupy posłów KP PSL jest uporządkowanie formalnego statusu działalności rolników polegającej na przetwarzaniu i sprzedaży produktów rolnych pochodzących z własnej uprawy lub hodowli (np. pieczywo, wędliny, dżemy, kompoty, sery) i na małą skalę. Jego celem jest też wprowadzenie ułatwień w procedurze rejestracji takiej działalności pod kątem podatkowym i sanitarno-weterynaryjnym.

Zgodnie z projektem ustawa o PIT uznawałaby za działalność rolniczą również produkcję powiązaną, polegającą na przetwarzaniu i sprzedaży produktów rolnych, pochodzących z własnej uprawy lub hodowli m.in. wtedy kiedy sprzedaż produktów odbywa się na rzecz konsumenta końcowego lub lokalnego zakładu detalicznego bezpośrednio zaopatrującego konsumenta końcowego. Warunkiem byłoby też m.in. przetwarzanie produktów bez zatrudniania osób na podstawie umów o pracę, umów zlecenia, umów o dzieło oraz innych umów o podobnym charakterze.

Ponadto zgodnie z projektem dla omawianego tu typu działalności nie będzie wymagane zatwierdzenie zakładu przez powiatowego inspektora sanitarnego. Minister właściwy do spraw zdrowia będzie jednak upoważniony do określenia w drodze rozporządzenia - w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw rolnictwa - odpowiednich wymagań higienicznych w gospodarstwach rolnych prowadzących działalność powiązaną z działalnością rolniczą.