Rządowy projekt nowelizacji ustawy o finansach publicznych zawiesza obowiązek stosowania w 2013 r. ograniczeń związanych z przekroczeniem tzw. pierwszego progu ostrożnościowego. Jest to sytuacja, gdy relacja długu publicznego do PKB jest większa od 50 proc. a nie większa od 55 proc. Przekroczenie tego progu oznacza, że w projekcie budżetu na kolejny rok relacja deficytu do dochodów nie może być wyższa niż w budżecie z roku, w którym próg został przekroczony. Proponowana zmiana zawiesza działanie tego przepisu w 2013 r.

Zdaniem rządu utrzymanie tych przepisów spotęgowałoby spowolnienie gospodarcze w Polsce wynikające z kryzysu w strefie euro. Rząd proponuje także zawieszenie stosowania w 2013 r. tymczasowej reguły wydatkowej. Reguła ta ogranicza tempo wzrostu tzw. wydatków elastycznych (których wysokość może być regulowana przez rząd) i nowych wydatków sztywnych (które budżet państwa musi ponieść) do 1 proc. realnie (czyli ponad inflację) w skali roku w okresie obowiązywania procedury nadmiernego deficytu nałożonej na Polskę przez Radę Unii Europejskiej.

Zostanie także przeprowadzona debata nad sprawozdaniem z wykonania budżetu państwa w 2012 r. W analizie przedstawionej Sejmowi, NIK oceniła pozytywnie wykonanie budżetu państwa w 2012 r. i pozytywnie zaopiniowała udzielenie rządowi absolutorium za zeszły rok. 11 lipca 2013 r. Komisja Finansów Publicznych wniosła o przyjęcie uchwały w sprawie przyjęcia sprawozdania z wykonania budżetu i udzielenia absolutorium Radzie Ministrów.