Podpisanie 14 kwietnia 2014 r w Luksemburgu protokołu wynikało z potrzeby ujednolicenia metod unikania podwójnego opodatkowania, stosowanych w umowach zawieranych przez Polskę z państwami członkowskimi UE oraz państwami Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Większość z tych umów przewiduje metodę wyłączenia z progresją. która polega na tym, że dochód osiągnięty z tytułu pracy świadczonej za granicą jest zwolniony z podatku w kraju rezydencji podatkowej, natomiast jest brany pod uwagę jedynie przy obliczaniu stawki podatkowej, według której podatnik będzie zobowiązany rozliczyć podatek od dochodów uzyskanych w kraju rezydencji.
Obowiązująca obecnie konwencja z Belgią, podpisana w Warszawie 20 sierpnia 2001 r przewiduje, że podwójnego opodatkowania dochodów osiąganych przez rezydentów Polskich na terenie Belgii unika się przy zastosowaniu metody zaliczenia proporcjonalnego, która może się okazać mniej korzystna, gdy istnieją różnice w ciężarze opodatkowania między krajem wykonywania pracy a Polską.
Protokół ma przede wszystkim na celu zmianę metody proporcjonalnego zaliczenia na metodę wyłączenia z progresją. W odniesieniu do dochodów kapitałowych (z dywidend, odsetek, należności licencyjnych i przeniesienia własności majątku) obowiązująca metoda unikania podwójnego opodatkowania nie ulegnie zmianie (będzie to nadal metoda zaliczenia proporcjonalnego).
tekst pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego