Protokół podpisany w Warszawie 29 stycznia 2013 r. dotyczy usunięcia postanowień regulujących odliczenia podatków fikcyjnych z polskiej bazy traktatowej oraz podniesienia jakości polsko-indyjskiej umowy m. in. w zakresie opodatkowania licencji, dywidend i odsetek, definicji umownych czy wymiany informacji.
Najważniejsze zmiany wprowadzone do umowy z 1989 r. dotyczą metody unikania podwójnego opodatkowania w odniesieniu do polskich rezydentów oraz opodatkowania dywidend, odsetek, należności licencyjnych i opłat za usługi techniczne.
Protokół wprowadza metodę zaliczenia proporcjonalnego dla wszystkich kategorii dochodów. W dotychczasowej umowie w stosunku do dochodów w niej uregulowanych, z wyłączeniem opodatkowania dywidend, licencji i opłat za usługi techniczne oraz odsetek ,Polska stosowała metodę wyłączenia z progresją. Nowością jest także przepis dotyczący ograniczenia korzyści umownych, mający charakter ogólnej klauzuli przeciwdziałającej uchylaniu się od opodatkowania.
Stawka podatku u źródła od dywidend i odsetek została obniżona z 15 do 10 procent. W przypadku należności licencyjnych i opłat za usługi techniczne stawki podatku zostały obniżone z 22,5 do 15 procent.
Protokół wprowadza ponadto pełną klauzulę wymiany informacji w sprawach podatkowych, dostosowującą postanowienia umowy do obowiązującego standardu OECD. Klauzula umożliwi uzyskanie informacji o działalności gospodarczej polskich rezydentów w relacjach z Republiką Indii, w tym również o zgromadzonych środkach na rachunkach bankowych.