Chodzi o projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej oraz projekt ustawy o nadzorze publicznym nad stosowaniem cen transakcyjnych. W przypadku pierwszego projektu głosowało 444 posłów, za odrzuceniem opowiedziało się 230 posłów, przeciw było 212, a 2 wstrzymało się od głosu. W głosowaniu dotyczącym projektu ustawy o nadzorze publicznym nad stosowaniem cen transakcyjnych wzięło udział 445 posłów, za odrzuceniem było 230 posłów, przeciw było 213, a 2 wstrzymało się.

Projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej miał wprowadzić zasady sprawowania nadzoru publicznego nad transferami kapitałowymi. Zgodnie z nim minister finansów mógłby gromadzić dane o przepływach kapitału o znacznej wartości, co dałoby możliwość prowadzenia skutecznej polityki antytransferowej. Projekt przewidywał utworzenie instytucji Rejestru Operacji Gospodarczych. Zgodnie z uzasadnieniem autorów, rejestr ten miałby być podstawą wszelkich nadzorów nad rozliczeniami wszelkich podatków, a zwłaszcza podatków majątkowych i dochodowych. Do rejestru miałyby być zgłaszane transakcje o wartości powyżej 500 tys. euro.

Natomiast projekt dotyczący nadzoru publicznego nad stosowaniem cen transakcyjnych miał na celu uporządkowanie i unowocześnienie przepisów dotyczących cen transakcyjnych, które już od lat istnieją w polskim systemie prawnym. Przewidziano w nim m.in. wprowadzenie nowych rozwiązań przeciwdziałającym stosowaniu w obrocie gospodarczym cen transakcyjnych. Jak zaznaczyli autorzy projektu, chodziło m.in. o zminimalizowanie wywozu kapitału i nadwyżek finansowych poza granicę Polski w celu ucieczki od opodatkowania.

Za odrzuceniem projektów w pierwszym czytaniu opowiedział się Marcin Święcicki z PO. Według niego propozycje dotyczące Ordynacji podatkowej dublowały już istniejące przepisy, nie ma też sensu wprowadzanie jeszcze jednego rejestru z dość niejasnymi pojęciami. Równie negatywnie ocenił projekt ustawy o nadzorze nad cenami transakcyjnymi. Sceptyczne wobec propozycji Ruchu Palikota było też PSL.

Także PiS negatywnie ocenił projekty. Gabriela Masłowska poinformowała podczas debaty, że np. projekt dotyczący Ordynacji podatkowej zamiast w kierunku deregulacji, zmierzał w kierunku zwiększonej regulacji.

mmu/ je/ jra/