Resort finansów zaproponował wprowadzenie do Ordynacji podatkowej przepisów nakładających na osobę unikającą opodatkowania zobowiązania podatkowego w wysokości 30 proc. uszczupleń, które były skutkiem jej działania. Do zapłaty tej kwoty podatnik będzie zobowiązany po prawomocnym zakończeniu postępowania, które wykaże, że chciał uniknąć opodatkowania - tj. po zastosowaniu tzw. klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania. Dojdzie do tego w przypadku, gdy organ podatkowy stwierdzi, że głównym celem podatnika przy wyborze określonego rozwiązania prawnego było uniknięcie opodatkowania (np. czynność prawna nie była adekwatna do osiągnięcia określonego efektu gospodarczego).
MF proponuje powołanie organu - Rady ds. Unikania Opodatkowania, która będzie wydawać opinię w sprawach dotyczących zastosowania ww. klauzuli. W skład Rady wchodzić mają przedstawiciele Prezesa NSA. Przeciwko takiemu rozwiązaniu protestują jednak sędziowie NSA w opinii do założeń do projektu ustawy. Podkreślają, że nie może dojść do sytuacji, gdy przedstawicielami Prezesa zasiadającymi w Radzie mieliby być sędziowie sądów administracyjnych. Uderzy to powiem w model kontroli sprawowanej przez sądy administracyjne.
"Występowanie na etapie postępowania podatkowego przedstawicieli władzy sądowniczej, która zajmuje się kontrolą administracji publicznej, należy uznać za mające określony wpływ na rozstrzygnięcie sprawy podatkowej zanim wyczerpany zostanie administracyjny tok instancji" - podkreśla NSA w opinii.