Wynika to z faktu, że często dotyczą złożonych transakcji przeprowadzanych z zastosowaniem więcej niż jednej waluty, a samo rozliczenie różnic kursowych w niektórych sytuacjach wymaga również uwzględnienia metod wyceny środków lub wartości pieniężnych wykorzystywanych w rachunkowości. Co więcej, pojedyncza transakcja może powodować powstanie więcej niż jednej różnicy kursowej, a zidentyfikowane różnice mogą wpływać nie tylko bezpośrednio na poziom przychodów lub kosztów podatkowych ale również pośrednio poprzez ich uwzględnienie w wartości początkowej aktywów podlegających amortyzacji.

Dodatkowe komplikacje spowodowane są rozbieżnościami w interpretowaniu niektórych pojęć niezbędnych do poprawnego wyliczania różnic kursowych, przykładem są wątpliwości w zakresie rozliczania różnic powstałych w wyniku płatności dokonywanych z rachunków
walutowych.

POLECAMY - Różnice kursowe [EBOOK PDF]

Autorzy: Stanisław Koc, Tomasz Krywan, Małgorzata Niedźwiedzka, Tadeusz Waślicki, Marcin Michalak, Karol Różycki

 

 

 

 

Celem niniejszej publikacji jest przybliżenie Czytelnikom tych skomplikowanych zagadnień w przystępnej formie z odpowiednim eksperckim komentarzem uwzględniającym najnowszą praktykę podatkową. Gorąco zachęcamy do lektury.

Łukasz Postrzech
Ekspert Centrum Pomocy Profesjonalisty