Jesteśmy spółką budującą centrum handlowe. Podczas prac przebudowujemy publiczną drogę. Część wydatków współfinansuje gmina. Mamy wystawić im fakturę VAT. Koszty przebudowy drogi publicznej bilansowo traktujemy jako inwestycje na koncie 080, natomiast podatkowo zaliczamy wydatki w koszty bezpośrednie (takie zostało wypracowane stanowisko przez audytorów). W jaki sposób rozliczyć kwotę, którą otrzymamy od gminy? Czy będzie to przychód podatkowy?
Otrzymane pieniądze będą przychodem podatkowym.
Moim zdaniem prawidłowo uznajecie wydatki na przebudowę drogi publicznej, stanowiącej własność komunalną (prowadzającej do przyszłego miejsca prowadzenia działalności) za koszty uzyskania przychodu. Kwestia ta wszakże nadal wywołuje wątpliwości i jest przedmiotem kontrowersji i rozbieżności w wyjaśnieniach organów podatkowych (szerzej zobacz B. Jasiołek, P. Woźniakiewicz, Skutki w podatku dochodowym od osób prawnych finansowania infrastruktury drogowej niestanowiącej własności podatnika, P. Pod. 2005, nr 10, s. 11.
Jedną z opcji - uznawanych niekiedy przez organy podatkowe za prawidłowe - jest potraktowanie wydatków na przebudowę (budowę) drogi publicznej stanowiącej własność samorządu terytorialnego jako inwestycji w obcym środki trwałym. Zgodnie z przepisem art. 12 ust. 4 pkt 6a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654, z późn. zm.), do przychodów podatkowych nie zalicza się zwróconych innych wydatków niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów. W przypadku, gdyby zaliczyli Państwo dokonywane wydatki jako inwestycję w obcym środki trwałym - na którą wydatki nie stanowią bezpośredniego kosztu podatkowego - powyższa regulacja mogłaby znajdować zastosowanie, powodując, że otrzymane przez Was kwoty (zwrot części kosztów) nie byłyby przychodem.
Jednakże w sytuacji, w której zaliczacie Państwo koszty na przebudowę drogi do kosztów podatkowych (jeszcze raz podkreślam, że moim zdaniem prawidłowo), to wówczas zwrot części tych kosztów jest bez wątpliwości przychodem podatkowym.
Mieści się on bowiem w ogólnej definicji przychodu. Zgodnie z przepisem, art. 12 ust. 1 pkt 1 u.p.d.o.p. przychodami są m.in. otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. Nie ma zaś przepisów, które wyłączałyby tego rodzaju przysporzenie (otrzymaną kwotę pieniędzy tytułem zwrotu części kosztów zaliczonych do kosztów podatkowych) spod pojęcia przychodów podatkowych.