Chcemy (spółka z o.o., pełna księgowość) wziąć w leasing kapitałowy system telewizji przemysłowej. Będzie on zamontowany i użytkowany u naszego kontrahenta przez okres 36 miesięcy (na ten okres podpisujemy umowę leasingu).
Czy ten system alarmowy możemy amortyzować też przez okres 36 miesięcy, czy trzeba go traktować jako inwestycję w obcym środku trwałym?
Pytanie zawiera zwrot "będzie on zamontowany i użytkowany u naszego kontrahenta przez okres 36 miesięcy". Może to oznaczać kilka różnych sytuacji wywołujących odmienne skutki podatkowe.
Wariant 1
Spółka założyła system TV przemysłowej kontrahentowi na zasadzie darowizny - odpisy w ogóle nie będą kosztem, gdyż trudno jest znaleźć powiązanie z przychodami, a jeśli nawet by się to udało - zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 14 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.p., nie zalicza się do kosztów uzyskania przychodów darowizn i ofiar wszelkiego rodzaju, z wyjątkiem dokonywanych między spółkami tworzącymi podatkową grupę kapitałową, a także wpłat na rzecz Polskiej Organizacji Turystycznej.
Wariant 2
Spółka założyła system TV przemysłowej kontrahentowi i będzie wystawiała faktury za użytkowanie tego systemu. W takim wypadku możliwe są dwie sytuacje.
Zgodnie z postanowieniami rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT) (Dz. U. Nr 112, poz. 1317 z późn. zm.), urządzenia telewizji przemysłowej należy zaklasyfikować do podgrupy 62 KŚT - Urządzenia telewizyjne i radiotechniczne, urządzenia i aparaty dla telefonii. Podgrupa ta obejmuje: urządzenia nadawcze telewizyjne, odbiorcze telewizyjne, urządzenia telewizji kablowych, urządzenia nadawcze radiowe, odbiorcze radiowe, urządzenia i aparaty dla telefonii (w tym telefonii komórkowej), urządzenia telegraficzne, urządzenia do rejestracji i odtwarzania dźwięku, obrazu, urządzenia alarmowe i sygnalizacyjne.
Zgodnie z załącznikiem nr 1 do u.p.d.o.p. w omawianym przypadku należy stosować stawkę 10%. Stawkę tę należy stosować przez okres użytkowania systemu telewizji przemysłowej.
Jeżeli jednak instalacja weszłaby w skład budynku (np. była to instalacja podtynkowa), to wartość instalacji należałoby uznać za inwestycję w obcym środku trwałym.
Wariant 3
Spółka założyła system TV przemysłowej kontrahentowi, nie będzie wystawiała z tego tytułu faktur, ale była zobowiązana do tego na mocy umowy - np. dostarcza cenne towary do magazynu kontrahenta i zobowiązała się do stworzenia omawianych zabezpieczeń. W takim wypadku należy postępować tak, jak w przypadku wariantu 2.