Jesteśmy wspólnotą mieszkaniową. Ocieplamy budynek. Jest to modernizacja na wartość 140.000 zł.
Jaką stawkę amortyzacji zastosować po zakończeniu inwestycji, jeśli modernizowany budynek nie jest wprowadzony w środki trwałe wspólnoty?

Zgodnie z art. 6 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903 z późn. zm.), ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości, tworzy wspólnotę mieszkaniową. Wspólnota mieszkaniowa może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozwana.


W przedstawionej sytuacji spółdzielnia dokonała modernizacji w postaci ocieplenia budynku, który nie stanowi jej środka trwałego. W przypadku, gdy środki trwałe uległy ulepszeniu w wyniku przebudowy, rozbudowy, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji, wartość początkową środków trwałych powiększa się o sumę wydatków na ich ulepszenie (art. 16g ust. 13 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.p. Środki trwałe uważa się za ulepszone, gdy suma wydatków poniesionych na ich ulepszenie w danym roku podatkowym przekracza 3.500 zł i - wydatki te powodują wzrost wartości użytkowej w stosunku do wartości użytkowej z dnia przejęcia środków trwałych do używania (mierzonej w szczególności okresem używania zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskanych za pomocą ulepszonych środków trwałych i kosztami ich eksploatacji).

W omawianym przypadku budynek nie stanowi środka trwałego wspólnoty, wobec czego nakłady poniesione przez wspólnotę nie będą powiększały wartości budynku, nie będzie to też inwestycja w obcym środków trwałym, gdyż każdy z członków wspólnoty jest współwłaścicielem budynku. Wydatkowana kwota nie będzie stanowiła także bezpośrednio kosztów uzyskania przychodów. Uwzględniając jednak fakt, iż została ona wydatkowana zgodnie na utrzymanie budynku, wydatkowana kwota korzystała będzie ze zwolnienia podatkowego. Zgodnie bowiem z art. 17 ust. 1 pkt 44 u.p.d.o.p. wolne od podatku dochodowego są dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.