Czy taka faktura stanowi tylko podstawę do zaliczenia ww. kosztu do kosztów uzyskania przychodów?
Zakup przedmiotowej usługi nie stanowi dla Państwa importu usług, a jednocześnie otrzymana faktura stanowi podstawę do zaliczenia kosztu, który dokumentuje, do kosztów uzyskania przychodu. Szczegóły znajdują się w uzasadnieniu.
Nabycie usługi od zagranicznego podatnika przez podatnika polskiego może stanowić dla tego polskiego podatnika import usług (zob. art. 2 pkt 9 w zw. z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm. - dalej u.p.t.u.). Może, lecz nie musi. Jednym z warunków wystąpienia importu usług jest, aby miejsce świadczenia nabytej od zagranicznego podatnika usługi znajdowało się na terytorium Polski. Tylko wówczas taka usługa podlega opodatkowaniu VAT w Polsce (zob. art. 5 ust. 1 pkt 1 u.p.t.u.).
W omawianym przypadku warunek ten nie jest spełniony. Obciążenie kosztami przedmiotowej naprawy gwarancyjnej stanowi w istocie odsprzedaż usługi na ruchomym majątku rzeczowym, a więc usługi, której miejsce świadczenia ustala się według miejsca, gdzie usługi te są faktycznie świadczone (zob. art. 27 ust. 3 pkt 3 lit. d) u.p.t.u.). Co prawda usługi na ruchomym majątku rzeczowym należą do tzw. usług wewnątrzwspólnotowych, lecz w omawianym przypadku nie następuje (a przynajmniej nie wynika to z treści pytania) przemieszczenie towaru, na którym wykonywana jest usługa (przyczepy) poza terytorium państwa członkowskiego, w którym usługa ta jest wykonywana, a więc Niemiec (zob. art. 28 ust. 7 u.p.t.u.).
A zatem nie dochodzi w omawianej sytuacji do wystąpienia podlegającej opodatkowaniu VAT w Polsce usługi. Zakup tej usługi nie stanowi dla Państwa importu usług (w dużym uproszczeniu - jest dla Państwa "poza VAT"), a jednocześnie otrzymana faktura stanowi podstawę do zaliczenia kosztu, który dokumentuje, do kosztów uzyskania przychodu.