Polacy nie zostawiają rozliczenia PIT na ostatnią chwilę. Z raportu KPMG w Polsce wynika, że blisko połowa podatników (47 proc.) mających obowiązek rozliczenia się z urzędem skarbowym złożyła zeznanie podatkowe PIT w marcu, z kolei w lutym rozliczyło się 31 proc. podatników. Z możliwości odliczenia ulg podatkowych w zeznaniu rocznym zamierza skorzystać w tym roku 46 proc. podatników, z czego największą popularnością cieszy się ulga podatkowa na dziecko, którą zastosuje ponad połowa korzystających z odliczeń.
Rozlicz z nami PIT za 2021 rok! - sprawdź w LEX >>
Polacy polubili rozliczenia przez internet
PIT za 2021 rok złoży przez internet 83 proc. Polaków, z czego połowa za pomocą systemu Twój e-PIT. Pomimo, że spora grupa podatników do 26. roku życia korzysta z tzw. ulgi dla młodych, to właśnie wśród tej części podatników usługa Twój e-PIT cieszy się największą popularnością. Wśród najmłodszych Polaków – 73 proc. podatników do 26. roku życia rozlicza się bowiem z urzędem skarbowym z pomocą tego systemu. Korzystając z usługi Twój e-PIT blisko połowa podatników zadeklarowała, że zaakceptowała przygotowane wstępnie przez Krajową Administrację Skarbową zeznanie podatkowe bez dokonywania w nim żadnych zmian. 31 proc. Polaków zmieniło część danych w zeznaniu, natomiast 16 proc. (wzrost o 7 punktów procentowych w stosunku do poprzedniej edycji badania) odrzuciło wstępnie przygotowane przez KAS zeznanie roczne PIT i wypełniło je samodzielnie. Z kolei 8 proc. respondentów przyznało, że nie zrobi nic – zatem zeznanie PIT zostanie uznane za zaakceptowane i złożone z dniem 2 maja br., kiedy mija termin rozliczenia podatkowego za 2021 rok. Praktycznie wszyscy Polacy (98 proc. wskazań), którzy korzystają z systemu Twój e-PIT, oceniają go jako przyjazny i przejrzysty. Jednocześnie 90 proc. nie napotykało żadnych problemów z jego działaniem. Jeżeli pojawią się jakiekolwiek problemy, najczęściej dotyczą uwierzytelnienia do systemu.
Sprawdź: Jak skorzystać z ulg w podatku dochodowym od osób fizycznych? >
- Popularność rozliczenia PIT przez internet rośnie nieprzerwanie od kilku lat. Bez wątpienia jest to zasługa wprowadzonego kilka lat temu systemu Twój e-PIT. Co istotne, rozliczenie się za pomocą środków komunikacji elektronicznej daje podatnikowi wiele korzyści, w tym szybszy zwrot nadpłaconego podatku. Jeżeli bowiem podatnik swoje zeznanie wyśle za pośrednictwem usługi Twój e-PIT lub przez e-Deklaracje zwrot nadpłaty otrzyma w ciągu 45 dni od dnia złożenia zeznania. Natomiast w przypadku rozliczenia i wysłania zeznania podatkowego w formie dokumentu papierowego, ewentualny zwrot podatku wynosi 3 miesiące – mówi Andrzej Marczak, Partner i Szef Zespołu ds. PIT w KPMG w Polsce.
Zobacz również:
MF nie planuje zmian w uldze na leki - będzie interwencja posłów >>
Faktyczna opieka nad dziećmi to za mało dla ulgi 4+ >>
Tylko połowa podatników wypełnia zeznanie roczne samodzielnie
Połowa Polaków wypełni zeznania PIT za 2021 rok samodzielnie – co oznacza spadek o 8 punktów procentowych względem poprzedniej edycji badania. W stosunku do ubiegłego roku z kolei aż o 9 punktów procentowych wzrósł odsetek Polaków (39 proc.), którzy zlecają wypełnienie zeznania rocznego PIT komuś innemu. 11 proc. Polaków przyznało, że zeznanie roczne PIT przygotuje samodzielnie, ale skorzysta z częściowej pomocy innych. Polacy z prośbą o pomoc w wypełnieniu rocznego zeznania najczęściej udają się do księgowego (42 proc.), rodziny (32 proc.) lub znajomych (19 proc.).
Sprawdź też: Darowizny w PIT >
Chociaż połowa Polaków zleca wypełnienie zeznania komuś innemu lub korzysta z częściowej pomocy podczas jego przygotowywania, ponad 60 proc. uważa, że obowiązek wypełnienia formularza PIT jest bardzo lub raczej łatwym zadaniem, które większości podatników zajmuje maksymalnie pół godziny.
Cena promocyjna: 152.09 zł
|Cena regularna: 169 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 118.29 zł
82 proc. Polaków przekaże 1 proc. podatku
W tym roku do 82 proc. (wzrost o 4 punkty procentowe) wzrósł odsetek Polaków, którzy deklarują, że zamierzają przekazać 1 proc. swojego podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. Statystycznie najczęściej podatku nie przekazują najmłodsi Polacy, w wieku do 26 lat. Wybierając organizację pożytku publicznego, zdecydowana większość – 71 proc. Polaków polega na sugestiach lub prośbach znajomych albo rodziny. 15 proc. przyznaje, że wyboru organizacji pożytku publicznego dokonuje w sposób losowy, a kolejne 14 proc. na podstawie informacji z mediów.
Warto zaznaczyć, że już blisko 60 proc. podatników przekazuje w ciągu roku inne darowizny na rzecz OPP oraz instytucji i osób potrzebujących. Można prognozować, że w przyszłym roku odsetek ten wzrośnie jeszcze bardziej za sprawą dużego zaangażowania Polaków w pomoc obywatelom z Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego Państwa.
Czytaj też: Ulga rehabilitacyjna na przykładach >
Polski Ład a rozliczenie za 2021 rok
Większość zmian podatkowych w ramach Polskiego Ładu weszła w życie z dniem 1 stycznia 2022 r. Jest jednak kilka wyjątków, które można już uwzględnić podczas rozliczenia za 2021 rok. Wśród nich m.in. dodatkowa kategoria wydatków w ramach ulgi rehabilitacyjnej czy nowe zasady rozliczenia ulgi prorodzinnej w przypadku braku porozumienia między podatnikami, którzy zgodnie z rozstrzygnięciem sądu wspólnie wykonują władzę rodzicielską nad małoletnim dzieckiem po rozwodzie lub w trakcie separacji (naprzemienna opieka) oraz rozszerzony został krąg osób uprawnionych do wspólnego z małżonkiem rozliczania się z podatku PIT. Z badania KPMG wynika, że połowa podatników nie ma świadomości, że część przepisów wprowadzonych w ramach Polskiego Ładu odnosi się także do rozliczenia podatkowego już za 2021 rok.
- Mimo, iż większość regulacji Polskiego Ładu dotyczy rozliczenia z fiskusem za 2022 rok, to część z nich wywiera również wpływ na tegoroczne zeznania podatkowe. Jedna z bardziej istotnych zmian dotyczy wspólnego rozliczenia PIT z małżonkiem. Dzięki wprowadzonym nowościom takie rozwiązanie jest dostępne już w pierwszym roku trwania małżeństwa. W konsekwencji oznacza to, że zawierając małżeństwo w trakcie roku, podatnicy mogą rozliczyć się wspólnie za dany rok. Niestety jak pokazują wyniki naszego raportu, tylko niespełna połowa podatników ma świadomość powyższych udogodnień – mówi Grzegorz Grochowina, Deputy Director i Szef Zespołu Zarządzania Wiedzą w Dziale Doradztwa Podatkowego w KPMG w Polsce.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.