Rozporządzenie umożliwi, po 1 stycznia 2017 r., stosowanie zwrotu utraconych przez gminy dochodów, w związku ze stosowaniem  zwolnień z podatku od nieruchomości dla znajdujących się w parkach narodowych lub rezerwatach przyrody i służących bezpośrednio i wyłącznie osiąganiu celów z zakresu ochrony przyrody: gruntów położonych na obszarach objętych ochroną ścisłą, czynną lub krajobrazową, a także budynków i budowli trwale związanych z gruntem, oraz zwolnienia z podatku od nieruchomości przedsiębiorców o statusie centrum badawczo-rozwojowego uzyskanym na zasadach określonych w przepisach o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej, w odniesieniu do przedmiotów opodatkowania zajętych na cele prowadzonych badań i prac rozwojowych.

Za właściwe uznano wprowadzenie m.in. obowiązku wykazywania dla gruntów położonych w parkach narodowych i rezerwatach przyrody, podstawy prawnej objęcia obszarów ochroną ścisłą, czynną lub krajobrazową. Zgodnie z dotychczasowymi przepisami powyższe powinno być weryfikowane przez wojewodę w czasie czynności sprawdzających prawidłowość  złożonych wniosków pod względem formalnym. Wskazanie dla gruntów położonych w parkach narodowych i rezerwatach podstawy prawnej objęcia obszarów ochroną ścisła, czynną lub krajobrazową, już na etapie składania wniosku dookreśli zakres informacji, które powinny być sprawdzane przez wojewodów.

Ponadto, unormowano kwestię budzącą wątpliwość wojewodów, dotyczącą wydawania decyzji w sprawie odmowy zwrotu utraconych przez gminy dochodów. W orzecznictwie wskazuje się, że negatywna weryfikacja wniosku powinna nastąpić w formie decyzji administracyjnej. Z uwagi na to, iż w praktyce nie wszyscy wojewodowie wydają w tym zakresie decyzję postanowiono unormować tryb postępowania w tej sprawie.

Rozporządzenie ministra rozwoju i finansów z 9 grudnia 2016 r. w sprawie zwrotu utraconych przez gminy dochodów z tytułu zwolnienia z podatku od nieruchomości w parkach narodowych, rezerwatach przyrody oraz przedsiębiorców o statusie centrum badawczo-rozwojowego (Dz. U. poz. 2083) wejdzie w życie 1 stycznia 2017 r.

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Vademecum Głównego Księgowego
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów