Minister wydał interpretację w związku ze zgłaszanymi wątpliwościami dotyczącymi opodatkowania rejsów wędkarskich lub nurkowych na gruncie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług w kontekście określenia charakteru wykonywanych usług oraz zastosowania właściwej stawki tego podatku. Chodzi tu o rejsy dla wędkarzy lub nurków organizowane przez podmioty działające w sferze turystyki sportowo-rekreacyjnej. Na organizację takich rejsów składa się szereg usług (w zależności od oferty katalog tych usług może być różny). Rejsy dla osób uprawiających wędkarstwo oprócz samego transportu statkiem (łodzią, kutrem itp.) do określonych miejsc na akwenie mogą obejmować takie usługi jak np.: oferowanie zimnych lub ciepłych przekąsek i napojów, zapewnienie noclegu, wynajem sprzętu wędkarskiego, sprzedaż przynęty, filetowanie i przechowywanie złowionych w czasie rejsu ryb. Natomiast w ramach rejsów organizowanych dla nurków, oprócz dostarczenia nurków na wybraną część akwenu, mogą być oferowane takie usługi jak np. zapewnienie posiłku i napojów, miejsca do spania, możliwości ładowania butli lub miejsca do przechowywania sprzętu do nurkowania, pomoc załogi w obsłudze sprzętu itp.
Minister wskazał, że celem takich rejsów, które stanowią kompleksową usługę, jest zapewnienie pasażerom statku określonego rodzaju aktywnego wypoczynku. Z perspektywy nabywcy najistotniejszym elementem analizowanych świadczeń jest rekreacja, rozumiana, jako możliwość nurkowania czy wędkowania, dla zrealizowania której odbywa się podróż statkiem, ewentualnie połączona z konsumpcją posiłków i noclegiem. Podobnie wypowiedział się NSA w wyroku z 9 września 2016 r., sygn. akt I FSK 2115/15.
Wejście na statek jak wstęp na siłownię
Zdaniem ministra, ponieważ poz. 179, 182-185 załącznika nr 3 do ustawy o VAT nie obejmują rekreacji świadczonej podczas rejsów statkami, należy stwierdzić, że taka forma rekreacji, rozumianej jako wszelkie formy aktywności mające służyć wypoczynkowi i zdrowiu, mieści się w zakresie poz. 186 tego załącznika do ustawy o VAT. Ustawodawca objął tu obniżoną stawką podatku VAT w wysokości 8 proc. pozostałe usługi związane z rekreacją - wyłącznie w zakresie wstępu. Zatem pod pojęciem "wstępu" w rozumieniu poz. 186 należy rozumieć możliwość wejścia gdzieś, prawo uczestniczenia w czymś. Ze wstępem w rozumieniu wymienionych przepisów związane są jednak określone świadczenia, typowe dla danego obiektu. Tym samym rejsy wędkarskie i nurkowe opodatkowane są 8 proc. VAT podobnie jak usługi siłowni, na które kupuje się bilet wstępu, a korzysta ze wszystkich atrakcji wliczonych w cenę.
Oznacza to, że dostawy towarów i świadczenie usług, które nie mieszczą się w pojęciu wstępu, są opodatkowane na zasadach ogólnych.
Podsumowując usługi w zakresie wstępu na rejsy:
1) wędkarskie, podczas których - oprócz dostarczenia wędkarzy na łowisko oraz możliwości łowienia ryb - świadczone są również dodatkowe usługi, takie jak np.: zapewnienie posiłków i napojów (bezalkoholowych) oraz miejsca do spania - w przypadku połowów dłuższych niż jednodniowe, udostępnienie pojemników do przechowywania złowionych ryb, wynajem sprzętu wędkarskiego, patroszenie, filetowanie, przechowywanie złowionych ryb, lub
2) nurkowe, w ramach których - oprócz dostarczenia nurków na wybraną część akwenu - zapewnia się np. posiłki i napoje (bezalkoholowe) oraz miejsca do spania - w przypadku wypraw dłuższych niż jednodniowe, pomoc załogi w obsłudze sprzętu do nurkowania, ładowanie butli
- podlegają opodatkowaniu według stawki VAT w wysokości 8 proc., jako pozostałe usługi związane z rekreacją - wyłącznie w zakresie wstępu. Dotyczy to jednak wyłącznie tych świadczeń, które zapewnione są w cenie usługi i normalnie (typowo) wchodzą w zakres tego rodzaju usług.
Interpretacja ogólna z 13 stycznia 2017 r. ministra rozwoju i finansów nr PT1.8101.13.2016.KSB.680, LEX nr 331279