W przedmiotowej sprawie podatnik złożył korektę deklaracji na podatek od nieruchomości, ponieważ jego zdaniem wystąpił brak możliwości prowadzenia działalności gospodarczej w związku ze złym stanem technicznym budynków i budowli. Tym samym jego zdaniem winny mieć zastosowanie niższe stawki podatku od nieruchomości.
SKO uznało jednak, że prowadzenie prac remontowych czy też modernizacyjnych nie jest tożsame z wyłączeniem budynku z użytkowania ze względu na stan techniczny i tym samym opodatkowaniem tych budynków wg stawki jak dla budynków pozostałych, jak chce tego podatnik.
Sprawa trafiła do WSA w Gdańsku. Sąd utrzymał w mocy decyzję organu podatkowego uznając, że pojęcie względów technicznych nie obejmuje swoim zakresem technologicznych, ekonomicznych, jak również finansowych przyczyn braku możliwości wykorzystywania przedmiotu opodatkowania do prowadzenia działalności gospodarczej. Względy techniczne w rozumieniu ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, to takie, które mają tego rodzaju związek z nieruchomością gruntową lub budowlaną, że ze swej natury nieruchomość ta nie jest i nie może być wykorzystywana do prowadzenia danej działalności gospodarczej.
Tym samym znaczenia pojęcia względów technicznych, jako przesłanki warunkującej wyłączenie z opodatkowania wg wyższej stawki podatku nie należy tłumaczyć, jako przyczyny technicznej leżące po stronie przedsiębiorcy. Przyczyna ta związana jest wyłącznie z danym przedmiotem opodatkowania, a zatem obiektywnymi okoliczności natury technicznej uniemożliwiającymi wykorzystanie go do celów konkretnej działalności prowadzonej przez dany podmiot. Taką przyczyną nie jest natomiast chwilowa przeszkoda w gospodarczym wykorzystaniu nieruchomości.
Wyrok WSA w Gdańsku z 27 marca 2012 r., I SA/Gd 170/12