Podatnik, który szuka nowych najemców i w tym czasie ponosi wydatki na nieruchomość, np. opłaty za czynsz, może uwzględnić je w kosztach podatkowych.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. W przypadku wynajmu mieszkania do takich wydatków należą w szczególności związane z wynajmem wydatki eksploatacyjne, opłaty na rzecz spółdzielni mieszkaniowej, opłaty za energię, podatek od nieruchomości, utrzymanie linii telefonicznej czy telewizji.

Z tych powodów eksperci za słuszne uznają interpretacje organów podatkowych pozwalające rozliczać w kosztach podatkowych amortyzacje, podatek od nieruchomości, koszty ogrzewania itd. przypisane do aktualnie pustego (niewynajmowanego) lokalu, dla którego poszukujemy najemcy (np. interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie z 9 marca 2010 r., nr IPPB1/415-14/10-2/ES, lub z 23 marca 2010 r., nr IPPB1/415-40/ 10-5/ES). W pismach tych zawarto tezę, że w razie czasowego zaprzestania wynajmu lokalu (budynku), gdy podatnik udowodni, że czynił starania dla pozyskania najemców, czyli nie zrezygnował z najmu i lokal nie służył zaspokajaniu własnych potrzeb, wydatki poniesione w tym okresie w związku z utrzymaniem tego lokalu mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna, 18 maja 2011 r.