Nowymi członkami podkomisji zostali: Jerzy Gosiewski, Tadeusz Cymański i Sylwester Tułajew. Ich wybór, jak mówił szef komisji finansów Andrzej Szlachta, uzupełnił wakaty w podkomisji m.in. związane z odejściem dotychczasowego szefa podkomisji i komisji finansów Jacka Sasina. Został on szefem Stałego Komitetu Rady Ministrów.
W połowie października 2017 roku odbyło się w Sejmie pierwsze czytanie prezydenckiego projektu nowelizacji ustawy o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji. Prezydent skierował do Sejmu projekt noweli pochodzącej z 2015 roku ustawy, który stwarza większe możliwości uzyskania takiego wsparcia. Zaproponował m.in. dwukrotne podniesienie minimum dochodowego umożliwiającego wnioskowanie o wsparcie. Teraz będzie to sytuacja, gdy koszty kredytów przekraczają 50 proc. dochodów (dotąd było 60 proc.) - realnie to ok. 1 tys. zł na osobę w rodzinie. Ponadto - zgodnie z projektem - zwiększona zostanie wysokość możliwego comiesięcznego wsparcia z 1,5 tys. do 2 tys. zł, wydłużony okres możliwego wsparcia z 18 do 36 miesięcy. Projekt ten formalnie nie trafił jeszcze do podkomisji ds. ustaw frankowych. Niedawno pozytywne stanowisko w jego sprawie wydał rząd. (kk/pap)
Czytaj również:
Cichoń: przewalutowanie kredytów we frankach jest priorytetem >>
Przewalutowanie kredytów we frankach coraz bliżej?
Komisja finansów powołała w środę nowych członków podkomisji ds. ustaw frankowych. Podkomisja zajmie się przepisami dot. kredytów we frankach.