Podatnik, który nabyte towary i usługi wykorzystuje do celów mieszanych, o ile zechce skorzystać z przysługującego mu prawa do odliczenia naliczonego podatku VAT w związku z ich wykorzystywaniem do wykonywania czynności opodatkowanych, będzie najpierw zobowiązany do stosownego obliczenia kwoty podatku naliczonego z uwzględnieniem prewspółczynnika, zwanego też preproporcją.
Przepisy o prewspółczynniku nie są jednak oparte na prostych i jednoznacznych zasadach. Są także w wielu miejscach nieprecyzyjne i niejednoznaczne. W rezultacie istnieje wiele zagadnień, które z całą pewnością będą obszarem sporów interpretacyjnych toczonych nie tylko pomiędzy przedstawicielami doktryny, lecz także, a może przede wszystkim, pomiędzy podatnikami a organami podatkowymi.
Zasady stosowania przepisów dotyczących odliczania podatku naliczonego od zakupów wykorzystywanych zarówno do celów działalności gospodarczej, jak i innych celów, które weszły w życie 1 stycznia 2016 r. przedstawia Joanna Pęczek-Czerwińska w książce "Prewspółczynnik odliczenia VAT naliczonego".
W opracowaniu omówiono przepisy ustawy nowelizującej z 9 kwietnia 2015 r., w tym m.in. następujące zagadnienia:
- cel wprowadzenia przepisów o prewspółczynniku,
- podmioty zobowiązane do stosowania preproporcji,
- przedmiotowy zakres stosowania przepisów o prewspółczynniku,
- kalkulację oraz sposoby określenia proporcji,
- preproporcję u podatników rozpoczynających działalność,
- system korekt.
Książka przeznaczona jest przede wszystkim dla doradców podatkowych, księgowych, pracowników działów podatkowych i finansowych, jednostek samorządu terytorialnego, państwowych jednostek budżetowych, spółek holdingowych oraz instytucji finansowych. Będzie przydatnym źródłem informacji dla pracowników stowarzyszeń, fundacji, uczelni, instytutów badawczych, a także instytucji kultury. Zainteresuje również teoretyków i praktyków prawa podatkowego.
Dowiedz się więcej z książki | |
Prewspółczynnik odliczenia VAT naliczonego
|