Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności, świadczy szeroko rozumiane usługi informatyczne. Spółka działa na rynku międzynarodowym i oferuje swoje usługi dla klientów zewnętrznych. W większości projekty realizowane są dla klientów w USA i Wielkiej Brytanii. Aby móc świadczyć usługi na odpowiednim poziomie i sprostać dużej konkurencji w tej branży, spółka zatrudnia kilkudziesięciu wysoko wykwalifikowanych informatyków.
W celu stworzenia zespołu pracowników o odpowiednich kwalifikacjach spółka oferuje nie tylko wysokie wynagrodzenia i atrakcyjny system premiowania, ale także zapewnia odpowiednie warunki pracy. Regulamin pracy obowiązujący w Spółce między innymi gwarantuje pracownikom stały dostęp do napojów, owoców oraz innych drobnych przekąsek w ciągu dnia pracy, a także możliwość wypoczynku w odpowiednio wyposażonym pokoju odpoczynku. Realizując politykę firmy w zakresie zapewnienia pracownikom odpowiednich warunków pracy, spółka dokonuje zakupów artykułów spożywczych takich jak woda, kawa, herbata, soki, słodycze, owoce, a także warzywa i inne artykuły służące jako drobne przekąski (np. kabanosy, wędliny).
Organ podatkowy, mając na uwadze okoliczności przedstawionej sprawy oraz obowiązujące przepisy stwierdził, że ponoszone przez spółkę wydatki dot. zakupu tych artykułów spożywczych są przejawem i wyrazem starań spółki o stan zdrowia, kondycji fizycznej i samopoczucia jej pracowników, co w dalszej perspektywie może przyczyniać się do poprawy atmosfery pracy i w konsekwencji do zwiększania wydajności pracy z przełożeniem na uzyskiwane przez spółkę przychody. Wydatki te spełniają więc przesłanki wynikające z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT bowiem zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Tym samym wnioskodawca może je zaliczać w ciężar kosztów uzyskania przychodów.
Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 19 września 2016 r., IBPBI/2/4510-742/16-1/JP