Przedsiębiorcy zrzeszeni w Krajowej Izbie Gospodarczej (KIG) podkreślają, że nowelizacja Ordynacji podatkowej wprowadza przepisy długo oczekiwane i postulowane przez przedsiębiorców. W ocenie KIG najistotniejsze jest zapisanie, że decyzja podatkowa nie podlega wykonaniu do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia w postępowaniu podatkowym, a w przypadku zgłoszenia pozwu - do czasu uprawomocnienia się orzeczenia sądu administracyjnego. „Mam nadzieję, że organy podatkowe pierwszej instancji (urzędy skarbowe) nie będą nadużywały uprawnienia do nadawania decyzji podatkowej rygoru natychmiastowej wykonalności w sytuacji, gdy stwierdzi, że zachodzi podejrzenie wybywania się majątku przez podatnika” – powiedział Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej. Zdaniem ekspertów Krajowej Izby Gospodarczej dopuszczenie rygoru natychmiastowej wykonalności jest zasadne tylko w przypadku gdy podmiot, którego dotyczy decyzja, znajdzie się w stanie upadłości.
Przedsiębiorcy zrzeszeni w KIG podkreślają, że nie chcieliby aby wskutek często błędnych i uznaniowych decyzji urzędników powtórzyły się przypadki podobne do słynnych spraw Optimusa i JTT Komputer.
Krajowa Izba Gospodarcza poparła też inne propozycje zmian w Ordynacji podatkowej, nad którymi trwają obecnie prace w Sejmie.
Wcześniej pozytywnie o większości proponowanych zmian w Ordynacji podatkowej wypowiedzieli się eksperci z Konfederacji Pracodawców Polskich.
Warto przypomnieć, że chwalony przez przedsiębiorców projekt zmian w Ordynacji podatkowej i w innych ustawach został przygotowany przez rząd w ramach tzw. „Pakietu na rzecz przedsiębiorczości”.
Proponowane zmiany szczegółowo opisaliśmy w artykule: "Rząd przyjął zmiany w Ordynacji Podatkowej", zobacz >>>