Dodatkowo, w ocenie Rady, sama ulga na badania i rozwój, winna zawierać pozytywny otwarty katalog kosztów kwalifikowanych, określający przykładowe rodzaje wydatków związanych z pracami badawczo-rozwojowymi, być w jednakowej formule skierowana do wszystkich przedsiębiorstw oraz zapewniać co najmniej podwójne odliczenie poniesionych kosztów.
Zobacz: Prezydent proponuje nowe preferencje podatkowe na B+R >>
Podczas posiedzenia specjalnie powołanej sejmowej podkomisji nadzwyczajnej, które odbyło się 8 lipca br., rozpatrywany był prezydencki projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku ze wspieraniem innowacyjności. Minister finansów w swoim wystąpieniu stwierdził, że niezasadne jest wyłączenie z przychodów aportu własności intelektualnej i przemysłowej do spółki kapitałowej oraz wprowadzenie ulgi podatkowej pozwalającej zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na badania i rozwój w podwójnej wysokości. Przedstawiciele ministra finansów podkreślali, że w ich ocenie o poziomie innowacyjności gospodarki nie decydują ulgi podatkowe i stąd ich sceptyczne podejście do przedstawionej propozycji.
W ocenie Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan stanowisko ministra finansów jest błędne, bowiem przyjęta przez kraje UE strategia wzrostu inwestycji w działalność badawczo-rozwojową (B+R) opiera się na koncepcji odpowiednich zachęt podatkowych. Przyjęto założenie, iż te kraje, które intensywnie inwestują w B+R są gospodarkami bardziej konkurencyjnymi, i to do rządów poszczególnych krajów należy stworzenie takich zachęt dla biznesu, które zintensyfikują inwestycje w B+R. Jak również wynika z przeprowadzonych badań, preferencje podatkowe są jednym z głównych czynników skłaniającym firmy do zwiększenia nakładów na innowacje. Eksperci Rady Podatkowej przypomnieli, że wydatki na innowacje polskich przedsiębiorstw są jedne z najniższych w UE i jednocześnie jesteśmy jednym z dwóch krajów, w których nie wspiera się działalności innowacyjnej ulgami podatkowymi.
Zobacz: Deloitte: Polska nie stosuje zachęt podatkowych na działalność B+R >>
Minister finansów ma zaproponować trzy nowe ulgi związane z działalnością innowacyjną. Pierwsza ulga będzie skierowana głównie do MŚP, zawierająca katalog kosztów kwalifikowanych działalności B+R, z wyjątkiem inwestycji w budynki oraz niezależna od sukcesu zakończonych prac. Druga - to ulga dla start-upów, które będą mogły liczyć na zwrot wydatków, w przypadku gdy nie uzyskują dochodów na wczesnym etapie działalności. Trzecia to tzw. ulga przyrostowa, uzależniona od wzrostu nakładów przedsiębiorcy w B+R w ostatnich 3 latach działalności.
Podkomisja nie podjęła żadnych rozstrzygnięć w przedmiocie trybu dalszego procedowania projektu. Niemniej Rada obawia się, że uwzględniając negatywne stanowisko ministra finansów, prace mogą być prowadzone w taki sposób, aby tego bardzo istotnego i oczekiwanego przez przedsiębiorców projektu nie uchwalić.
Informacja pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego