W przedmiotowej sprawie gmina zawarła umowę z posiadaczem zależnym (A) o ustanowieniu na jego rzecz prawa nieodpłatnego używania budowli. W celu wykonywania prawa nieodpłatnego używania A utworzył spółkę (B), z którą zawarł umowę w sprawie przekazania jej do nieodpłatnej eksploatacji tej samej budowli.
Organy podatkowe uznały, że podatnikiem podatku od nieruchomości w tym przypadku jest A, który występuje, jako posiadacz zależny. Organ stwierdził też, odwołując się do art. 3 ust. 1 pkt 4 ustawy z 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. 2006 r. Nr 121, poz. 844, dalej: "u.p.o.l."), że sytuacji prawnej A nie zmienia oddanie nieruchomości na podstawie umowy B do nieodpłatnej eksploatacji.
Spór dotyczył więc tego, czy przekazanie budowli przez posiadacza zależnego w posiadanie zależne innemu podmiotowi powoduje utratę przez tego pierwszego statusu posiadacza zależnego, czego konsekwencją byłoby uznanie, że ten pierwszy posiadacz nie jest podatnikiem podatku od nieruchomości.
Sprawa ostatecznie trafiła do NSA. Sąd stwierdził, że sytuacją, z którą prawo wiąże w tym przypadku powstanie obowiązku w podatku od nieruchomości jest posiadanie budowli przez przedsiębiorcę. Artykuł 1a ust. 1 pkt 3 u.p.o.l. nie odnosi się jednak do podmiotu opodatkowania, czyli nie wskazuje, na kim ciąży obowiązek podatkowy w podatku do nieruchomości od budowli związanej z prowadzeniem działalności gospodarczej. Przedsiębiorca posiadający budowlę, o którym mowa w definicji budowli związanej z działalnością gospodarczą, nie musi w związku z tym być jednocześnie podatnikiem podatku do nieruchomości, takiego zastrzeżenia przepis ten bowiem nie zawiera. Okoliczność tę zatem należy uznać za obojętną dla zdefiniowania budowli jako przedmiotu opodatkowania.
Podmioty podlegające obowiązkowi podatkowemu zostały wskazane w art. 3 u.p.o.l. Przepis ten wiąże powstanie obowiązku podatkowego z prawem własności, użytkowania wieczystego nieruchomości bądź posiadaniem nieruchomości samoistnym, a w odniesieniu do nieruchomości państwowych i komunalnych- także zależnym. Ustawodawca dopuszcza zatem sytuację, gdy podatnik i osoba posiadająca nieruchomość, jako posiadacz zależny (najemca, dzierżawca) to dwa różne podmioty. Także z tego przepisu nie sposób w związku z tym wyprowadzić wniosku, że w przypadku budowli podatnikiem może być tylko jej właściciel bądź posiadacz samoistny czy zależny będący jednocześnie przedsiębiorcą, skoro przy określaniu podmiotów opodatkowania ustawodawca warunku takiego nie formułuje.
Artykuł 2 ust. 1 pkt 3 w zw. z art. 1a ust. 1 pkt 3 u.p.o.l. należy w związku z tym rozumieć w ten sposób, że przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości jest budowla znajdująca się w posiadaniu przedsiębiorcy, przy czym przedsiębiorca ten nie musi być jednocześnie podatnikiem podatku od nieruchomości, wymienionym w art. 3 ust. 1 u.p.o.l.
Wyrok NSA z 18 lipca 2012 r., II FSK 2584/10