Prezydent podpisał zmiany w umowach międzynarodowych

W piątek Prezydent podpisał ustawy o ratyfikacji trzech umów o unikaniu podwójnego opodatkowania - z Luksemburgiem, Islandią oraz Kanadą, a także ustawę o wymianie informacji podatkowych z San Marino.

Ustawa o ratyfikacji protokołu zmieniającego konwencję z Luksemburgiem z 1995 r. w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku zmienia postanowienia dotyczące metody unikania podwójnego opodatkowania w odniesieniu do polskich rezydentów, opodatkowania dywidend, odsetek, należności licencyjnych, zysków kapitałowych oraz wymiany informacji podatkowych. W podpisanym 7 czerwca 2012 r. protokole wprowadzone zostało zwolnienie z opodatkowania dywidend u źródła w przypadku posiadania co najmniej 10 proc. w kapitale spółki wypłacającej przez nieprzerwany 24-miesięczny okres poprzedzający dzień wypłaty dywidend. Obecna konwencja przewiduje ich opodatkowanie wg stawek 5 proc. (przy 25 proc. udziale w kapitale spółki wypłacającej dywidendę) oraz 15 proc w pozostałych przypadkach. Zmieniono również postanowienia konwencji dotyczące odsetek i należności licencyjnych, obniżając dla obydwu kategorii stawkę podatku u źródła z 10 proc. do 5 proc. Ponadto wprowadzono tzw. klauzulę nieruchomościową, czyli objęcie opodatkowaniem w państwie, w którym położony jest majątek nieruchomy, zysków z tytułu przeniesienia własności udziałów (akcji), których wartość pochodzi pośrednio lub bezpośrednio z tego majątku nieruchomego.

Druga ustawa dotyczy Konwencji podpisanej 14 maja 2012 r. z Kanadą w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, która zastąpi umowę z 1987 r. Nowa konwencja przewiduje, że podstawową metodą unikania podwójnego opodatkowania będzie metoda wyłączenia z progresją. Natomiast w odniesieniu do dochodów kapitałowych będzie stosowana metoda zaliczenia proporcjonalnego. W przypadku tej metody cały dochód jest opodatkowany w Polsce, ale od podatku można odliczyć podatek zapłacony zagranicą. Stawki podatku od dochodów kapitałowych zostały w nowej Konwencji określone w wysokości: 5 proc. i 15 proc. od dywidend, 10 proc. od odsetek i 10 proc. od należności licencyjnych. Ponadto nowa Konwencja zawiera pełną klauzulę wymiany informacji podatkowych.

Trzecia ustawa to ustawa o ratyfikacji podpisanego 16 maja 2012 r. protokołu zmieniającego umowę z Islandią w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, sporządzoną w Reykjaviku 19 czerwca 1998 r. Tak samo jak w przypadku umów z Luksemburgiem oraz Kanadą metoda zaliczenia proporcjonalnego zostanie zastąpiona przez metodę wyłączenia z progresją. Ponadto protokół wprowadza pełną klauzulę wymiany informacji podatkowych. Umowa rozszerzona została m.in. o przepisy umożliwiające żądanie informacji, nawet jeżeli drugie umawiające się państwo nie potrzebuje ich do własnych celów, oraz informacji znajdujących się w posiadaniu instytucji finansowych i banków.

Prezydent podpisał również ustawę o ratyfikacji umowy o wymianie informacji podatkowych z San Marino, która została podpisana 31 marca 2012 roku. Umowa ogranicza się do wymiany informacji na żądanie i nie obejmuje automatycznej wymiany informacji w sprawach podatkowych. W Umowie znajdują się szczegółowe definicje i regulacje dotyczące wzajemnej wymiany informacji, zobowiązania Stron w tej materii, zakres przekazywanych informacji oraz kwestie kontroli podatkowej. Przyjęta regulacja została oparta na modelowej Konwencji OECD.

Opracowanie: Katarzyna Bogucka, RPE WKP

Źródło: www.prezydent.gov.pl, stan z dnia 19 listopada 2012 r.

Data publikacji: 19 listopada 2012 r.